Každá lednice vyžaduje hloubkovou dezinfekci. S usazenou špínou, bakteriemi i zápachem si poradí ocet a alkohol
Zatočte se špínou a odporným zápachem. Budete-li čistit lednici tímto způsobem, budou ji obdivovat všichni, kdo k vám přijdou na návštěvu.
Lednice je jedno z mála míst, která byste měli udržovat až sterilně čistá. V případě, že péči o ní podceníte, riskujete přemnožení nebezpečných bakterií, které se do ní dostanou při kontaktu se skladovanými potravinami. Abyste snížili riziko jejich množení, snažte se jednak udržovat svoji lednici v čistotě a jednak dbejte na zachování stálé teploty. Ta by neměla přesáhnout 5 °C. Tyto dva účinné postupy vám s tím výrazně pomohou.
Nemytá lednice vyžaduje hloubkovou dezinfekci
Podle průzkumu, který provedla britská spotřebitelská organizace Which?, se v každé druhé lednici nachází vysoké množství zdraví ohrožujících bakterií. Některé bakterie způsobují potravinové otravy, horečky či řadu infekcí (mají podobu různých vyrážek, v extrémních případech sepse), jiné zase vyvolávají infekce močových a dýchacích cest. Abyste se vyhnuli množení těchto nežádoucích mikroorganismů, je dobré čas od času lednici hloubkově dezinfikovat.
Budete potřebovat lahvičku s rozprašovačem, 200 mililitrů vody a 1 polévkovou lžíci peroxidu vodíku. Směs nalijte do rozprašovače a protřepejte. Následně roztokem opláchněte celou lednici (potraviny i poličky předtím vyndejte). Na těsnění použijte čistý peroxid vodíku, který naneste na kuchyňskou houbičku či hadřík z mikrovlákna. Po vyčištění bude lednice dezinfikovaná a bez nepříjemného zápachu. Tento postup opakujte ideálně jednou za měsíc.
Údržbou získáte běloskvoucí a voňavou lednici
Pro běžnou údržbu (jednou za týden či 14 dní) je dobré si zapamatovat následující postup. Ten vám zajistí jak čistou, tak voňavou lednici. Pro běžné čištění smíchejte v lahvi s rozprašovačem 200 mililitrů vody, 150 mililitrů bílého octa a 5 polévkových lžic tekutého, mycího prostředku na nádobí. Roztok důkladně protřepejte. Poté, co vyndáte veškeré potraviny i police z lednice ven, celý vnitřní prostor připraveným čističem vystříkejte. Poté trochu roztoku nastříkejte i na mycí houbičku a lednici důkladně omyjte.
Až budete s čištěním hotoví, jednoduše celý prostor otřete čistým, suchým hadříkem z mikrovlákna. Abyste lednici dodali nejen běloskvoucí lesk, ale i příjemnou vůni, smíchejte opět v lahvičce s rozprašovačem 100 mililitrů čistého alkoholu a 15 mililitrů vanilkové esence. Vzniklou směs protřepejte a vystříkejte jí vnitřní prostor lednice. Poté ji dosucha setřete čistým a suchým hadříkem z mikrovlákna.
S tímto postupem bude vaše lednice jak čistá, tak příjemně voňavá. Pokud byste nicméně chtěli vyšperkovat její vzhled i zvenčí, vezměte si k ruce dětský olejíček. Ten nakapejte na hadřík z mikrovlákna a přetřete jím dveře lednice. Po aplikaci olejíčku zůstanou nablýskané a potažené tenkou ochrannou vrstvou, která prodlouží jejich životnost. Na detailní postup se můžete podívat níže na videu.
Jaké postupy používáte k čištění lednice vy?