Směs sody, peroxidu a mýdla prodlouží životnost pračky až o 10 let. Fígl vyčistí přihrádku na prací prášek u jakékoliv pračky
Praní nebylo nikdy nic složitého, pokud má vše fungovat tak, jak má, stačí o pračku jen řádně pečovat. I proto byste měli pravidelně čistit přihrádku na prací prášek.
Obsah
Pokud vlastníte domácnost, asi víte, že udržovat vše ve správném chodu vyžaduje každodenní péči nejen o spotřebiče. Jakmile totiž něco nefunguje tak, jak má, odrazí se to na více věcech a dost vám to může narušit život. I proto byste měli pravidelně čistit přihrádku na prací prášek, i když to může znít jako banalita. Pokud ji máte až moc zanesenou, existuje trik, díky kterému bude jako nová.
Jak správně tuto přihrádku čistit?
Jako první by vás určit napadlo využití nějaké té silnější kyseliny, která se o příliš špinavou přihrádku postará. Ono ale to nejradikálnější řešení nemusí vždy přinést dobré výsledky. Riskujete totiž buď příliš ostrý a štiplavý zápach, kterého se jen tak nezbavíte, nebo ve výjimečných případech i rozpuštění samotné přihrádky, ne jen špíny v ní obsažené.
Domácí prostředky v podobě octu a jedlé sody jsou na druhou strnu příliš slabé, ty vám také nepomohou. Co teď? Existuje jedno řešení, jeho názvem je peroxid vodíku. Ano, taková ta dezinfekce, kterou jste již od mala používali na čištění různých ranek a mohli se bavit pozorováním toho, jaké dělá při čištění bublinky. No, nebojte se vrátit zpět do dětských let, jen tentokrát ty čistící bublinky máte šanci pozorovat v přihrádce na prací prášek.
Jak to tedy celé udělat?
Samozřejmě vám na vyčištění přihrádky nebude stačit nalít jen trochu kapek čistého peroxidu. Musíte si udělat takovou menší směs, se kterou už vám čištění půjde. Pořiďte si tedy padesát mililitrů 3% peroxidu vodíku, tři lžíce jedlé sody a trochu mýdla na praní. Jakmile máte suroviny při sobě, začněte tím, že na struhadle nakrájíte nadrobno mýdlo na praní.
Nezapomeňte poté struhadlo důkladně umýt, než ho použijete opět na vaření. Poté si vezměte flašku, do které smícháte nejprve peroxid vodíku se sodou a nastrouhané mýdlo přidejte na konec.
Mírně promíchejte, měla by vám vzniknout směs, jež bude pěnit, tak ať vám nevypění úplně. Teď už jen stačí vytáhnout přihrádku na prací prášek a směs s pomocí štětečku všude nanést. Nechejte působit půl hodiny a vydrhněte houbičkou. Co je odolné, můžete vydrhnout i kartáčkem či zopakovat postup. Po odstranění všech nečistot nechejte přihrádku řádně uschnout (pomoci můžete i papírovými ubrousky) a vraťte ji do pračky.
Lepší je o přihrádku pečovat pravidelně
Po každém vyprání byste měli věnovat pár sekund tomu, že přihrádku vytřete mokrou houbičkou a necháte otevřenou, aby mohla uschnout. Jak již bylo zmíněno, vám to zabere jen pár sekund a díky tomu si ušetříte námahu s tvořením roztoku na čištění a čištěním samotným.
A to se vlastně týká celé pračky a všeho, co vlastníte. Jakmile danou věc čistíte pravidelně, zabere vám to jen pár chvil a už nikdy nedojde k nahromadění tak velké špíny, že byste ji čistili i déle jak půl hodiny. V tomto konkrétním případě vám to navíc i prodlouží životnost pračky, proto na to zkuste začít dbát. Uvidíte, že si tím jen přilepšíte a zjednodušíte život.
Máte i jiné triky na čištění pračky celkově, ne jen jejích přihrádek?