Využijte mrazu a sušte prádlo jako zkušené hospodyňky. Zbaví ho všech virů, bakterií i plísní
Dejte vyprané prádlo do mrazáku a budete koukat, co se stane. Bude čistší, voňavější a zdravější, než kdykoliv předtím. Stačí využít starého a osvědčeného triku našich babiček.
Zažili jste někdy svou babičku věšící prádlo do mrazu? Proč to dělá, řeknete si, když uvnitř je teplo a prádlo by tam určitě uschlo dříve. Všechno je ale jinak, než se zdá. Babička totiž zná trik, díky němuž prádlo uschne mnohem dříve. Ona by to tak nenazvala, nicméně kouzlo tkví v procesu zvaném lyofilizace.
Při sušení uvnitř hrozí nebezpečí plísní
Praní prádla přirozeně nejde odsunout až na dobu, kdy bude venku lepší počasí a větší teplo, aby bylo možné ho sušit na balkóně. V zimě ale řešíme nerudovské dilema: „Kam s ním?“ Většina lidí volí variantu sušení prádla na radiátorech či na stojanovém sušáku uvnitř bytu. To se sice zdá být efektivní, ale má to svá pravidla. Tedy jedno, o to však důležitější. Větrat.
Proč? Protože vlhkost z prádla se nevypaří jen tak do vzduchu. Tedy vlastně vypaří. A právě proto je třeba dávat pozor, aby vnitřní vlhkost vzduchu nepřekročila bezpečnou hranici, která obvykle činí něco kolem 60 procent. Jakmile je vlhkost vyšší, začnou mokvat zdi a šířit se plísně. A to může být nebezpečné. Pokud už tak máte doma vlhko, třeba proto, že máte otevřené akvárium s rybičkami, vyplatí se investovat do odvlhčovače vzduchu, anebo sušení prádla řešit jiným způsobem.
Sušení mrazem je výhodné v zimě i v létě
Řešením výše zmíněného dilematu je mráz. Ten dokáže vysušit oblečení až překvapivě rychle, krásně prádlo provzdušní a provoní a zabrání uvolňování vlhkosti. Díky mrazu se navíc prádlo zbaví všech virů, bakterií i spor plísní. Bude čistší a zbaví se i případného pachu zatuchliny (to se stane rychleji, než si myslíte, stačí zapomenout prádlo v pračce).
Není tedy nic snazšího, než vyprané prádlo zkrátka pověsit ven do mrazu. Pokud je zrovna venku nad nulou (anebo rtuť stoupá přes třicítku), nebojte se strčit trička rovnou do mrazáku. Zabalte je do látkového sáčku a dejte je zamrazit. Nechte prádlo uvnitř pár hodin, pak ho vytáhněte a rychle přežehlete. Dejte si jen pozor, abyste si čerstvě zamrazené prádlo nerozlámali!
Jakým způsobem řešíte sušení vypraného prádla v zimě?