Elixír pro zázračný růst pokojovek ze 2 ingrediencí jim zajistí vše potřebné. Pokvetou jako nikdy předtím
Nemusíte utrácet za drahá hnojiva v obchodech. Šikovný elixír z domácích zdrojů dodá rostlinám vše, co potřebují ke spokojenosti.
Obsah
Správná výživa rostlin je leckdy tak trochu věda. Mnohdy si myslíme, že ze všeho nejdůležitější je vybrat v obchodech ten správný přípravek s přihlédnutím k jeho složení i metodě aplikace. Zapomínáme však na to, že také řada domácích ingrediencí dokáže rostliny pohnojit opravdu ideálním způsobem. A na jaký recept přísahají i zkušení zahradníci?
Hnojivo na rostliny z droždí
Potřebovat budete ingredienci, kterou má nejspíše každý z vás doma – docela obyčejné droždí. Právě na něj nedají zkušení pěstitelé dopustit. Jeho výhoda při hnojení rostlin tkví především ve vysokém obsahu prospěšných látek. Pro rostliny jde především o opravdu hodnotný zdroj bílkovin. Dále tak tento šikovný pomocník obsahuje vitaminy skupiny B – pokud bychom je měli jmenovat konkrétně, šlo by o vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin). A zmínit musíme i vyšší obsah chrómu.
Příprava hnojiva není těžká, stačí jen dodržet správný poměr ingrediencí. A jak by měl vypadat?
- 10 gramů čerstvého droždí
- 1 lžíce cukru
- 1 litr vlažné vody
Kvasinky potřebují ke svému rozvoji teplo i cukr. Proto je rozmíchejte v teplé vodě, přidejte cukr a nechte odstát.
Dobré tipy pro přípravu hnojiva
Hnojivo z droždí nikdy nepřipravujte v uzavřené lahvi. Kvasné procesy by pravděpodobně způsobily doslovnou explozi víčka a určitě byste pak neradi čistili koberce. Hnojivo aplikujte výhradně ve formě zálivky. Pro rosení listů se nehodí ani po přecezení, rostliny ho totiž nejsou schopny touto cestou dostatečně efektivně vstřebat.
Hnojivo z droždí aplikujte co nejdříve
Užitečným kvasinkám stačí pouhá hodina k tomu, aby započaly svou prospěšnou činnost. Už po jejím uběhnutí tak můžete s hnojivem zalévat. Každopádně byste ho však měli spotřebovat do 24 hodin, jinak začne nepříjemně zapáchat a prospěšné látky se také částečně vytratí. A jak by měla vypadat správná aplikace?
Pokud se rozhodnete pro přípravu hnojiva v zimě, měla by bohatě stačit aplikace jednou za měsíc. To se samozřejmě netýká rostlin, které aktuálně sbírají síly během dlouhého období odpočinku (na mysli máme například kaktusy, sukulenty, pokojové azalky, kamélie apod.). Naopak během letního období tímto hnojivem zalévejte svoje zelené svěřence bez obav každých 7–10 dní.
Vyzkoušíte také hnojivo z kvasnic, nebo už máte své osvědčené způsoby výživy rostlin?