Obyčejná zubní pasta a jedlá soda vyčistí šperky lépe než klenotník. Proces zabere jen 5 minut
Šperky z drahých kovů postupem času ztrácejí svůj původní lesk. Naštěstí ho můžete snadno obnovit pomocí následujících tipů, o které se podělil profesionální klenotník.
Obsah
Nějaký šperk vlastní bez výjimky snad každý z vás. Může se jednat o například zlaté náušnice, stříbrný náramek, perlový náhrdelník, zlatý snubní prsten, apod. Abyste zachovali přirozenou krásu svých pokladů, je důležité dbát na jejich pravidelnou údržbu. S postupem času se totiž působením běžných vlivů vytváří na povrchu drahých kovů tenká zoxidovaná vrstva. Ta jim dodává matný vzhled a je nutné ji pravidelně odstraňovat. S pomocí následujících tipů dokážete vyčistit takřka jakýkoliv šperk v pohodlí domova.
Základem je správná péče
Aby vám šperky vydržely co možná nejdéle, je důležité, abyste si osvojili návyky správné péče. Obecně platí, že byste je měli nosit – nošení svědčí jak perlám, tak drahým kovům. Povrch například náhrdelníku při tření o pokožku pomaleji oxiduje, perly se zase nošením lehce mastí a nevysychají. (Vysychání perel vede k jejich postupnému rozpadu.) Nicméně i přes to byste měli své šperky na noc odkládat do šperkovnice a pravidelně je otírat měkkým hadříkem, který odstraní pot a parfémy.
Své šperky rovněž sundejte při návštěvě plaveckého bazénu nebo při úklidu domácnosti a nanášení kosmetických přípravků. Chlór i čisticí prostředky totiž dokáží povrch šperku narušit a poškodit. Abyste měli jistotu, že jsou vaše cennosti stále v dobrém stavu, je dobré nechat je jednou za několik let zkontrolovat u renomovaného klenotníka.
Naučte se čistit zlato a stříbro správně
Nejúčinnějším způsobem, jak vrátit zlatým šperkům jejich původní lesk, je čištění pomocí obyčejného prostředku na mytí nádobí. Do misky s teplou vodou nakapejte trochu mycího prostředku. Ve vzniklém roztoku následně šperky na pět minut namočte. Drobnější z nich můžete vložit do sítka, aby se vám s nimi lépe manipulovalo. Po uplynutí potřebného času je vyjměte, položte na měkký hadřík a nejměkčím kartáčkem na zuby vyčistěte jejich záhyby. Po vyčištění vraťte šperky do sítka, opláchněte tekoucí vodou a osušte měkkým hadříkem.
- Zdroj fotografie: Depositphotos
Roztok teplé vody a mycího prostředku na nádobí upotřebíte i v případě, že chcete vyčistit stříbro. Ovšem při čištění stříbra šperky do roztoku nevkládejte, ale otírejte je měkkým hadříkem, který jste v roztoku namočili. Jinou metodou je použití pasty z jedlé sody, která dokáže odstranit i silnější vrstvu zoxidovaného stříbra. Smíchejte 3 díly jedlé sody s 1 dílem vody. Pastu nanášejte na navlhčené stříbro a měkkým hadříkem šperk otírejte. Poté ho důkladně opláchněte teplou vodou a vyleštěte.
- Zdroj fotografie: Depositphotos
- Zdroj fotografie: Depositphotos
- Zdroj fotografie: Unsplash
Stříbrné šperky můžete vyčistit i s pomocí trochy zubní pasty, kterou na šperk nanesete svými prsty a následně opláchnete. Ovšem v tomto případě buďte opatrní, abyste povrch stříbrného šperku nepoškodili. Dalším způsobem je využití speciálních čisticích prostředků na stříbro (speciální utěrky, leštící ubrousky či tekuté leštěnky), které v některých případech dokáží obnovit na šperku ochrannou vrstvu, která zpomaluje opětovné oxidování.
Perly a drahé kameny čistěte velmi opatrně
Čištění perel a drahých kamenů doma může být v některých případech kontraproduktivní. Pokud s nimi totiž nebudete zacházet opravdu jemně, můžete je místo vyleštění poškodit. V případě perel je nejšetrnější alternativou namočení štětce na make-up do roztoku teplé vody a mycího prostředku na nádobí a následné čištění po jednotlivých perlách. Perly posléze „opláchnete“ pomocí navlhčeného měkkého hadříku.
- Zdroj fotografie: Depositphotos
- Zdroj fotografie: Depositphotos
Drahé kameny můžete vyčistit obdobným způsobem, nebo místo vody použít sodovku, která má fungovat o něco účinněji. Opakem drahých šperků z ušlechtilých kovů je bižuterie. Ta se čistí pravděpodobně nejhůře. Její původní lesk se můžete pokusit obnovit rovněž za využití teplé vody s mycím prostředkem na nádobí, ovšem dejte si pozor, ať bižuterii nenamáčíte příliš dlouho – roztok by mohl poškodit lepidlo, kterým jsou uchyceny „zasazené“ kameny.
Necháváte si své šperky čistit ve zlatnictví, nebo preferujete nějakou z domácích metod?