Jak zatočit s vodním kamenem? Sklo, nerez i dlaždice budou 3 měsíce zářit bez jediné skvrny. Konečně funkční návod
Stopy po zaschlé tvrdé vodě jsou nepřítelem číslo jedna čistých a zářivých sklenic či oken. Díky těmto dvěma domácím metodám jim však můžete dát sbohem.
Obsah
Skvrny po tvrdé vodě můžete běžně nalézt na stěnách sprchového koutu, na oknech či sklenicích. Tyto usazeniny působí nevzhledně, a časem dokonce může být problematické je odstranit, pokud na nich přetrvávají po delší dobu. Minerální usazeniny mimo jiné mohou v kombinaci s mýdlem či šamponem vytvářet mýdlový povlak.
Kde se vyskytuje tvrdá voda
Tvrdá voda se obvykle vyskytuje v oblastech, které využívají podzemní vodu, jež obsahuje vysoké hladiny vápníku. Skvrny po tvrdé vodě se bohužel po umytí skel objeví znovu, pokud použitá voda nebyla filtrovaná nebo ošetřená změkčovačem vody.
Pokud je problém zachycen včas, je možné se stop po tvrdé vodě zbavit. Většina komerčně dostupných čističů je pohotově odstraní. Nicméně pokud chcete jít levnější přírodní cestou, můžete použít běžné suroviny, které se nachází ve vaší spíži. Mírné kyseliny v produktech, jako je destilovaný bílý ocet či citronová šťáva, a jemná abraziva jako například jedlá soda dokážou mít stejný efekt.
Jak často odstraňovat skvrny po tvrdé vodě
Pokud víte o tom, že ve vaší domácnosti teče tvrdá voda, je zapotřebí, abyste o skla u vás doma pečovali nad rámec běžného úklidu. Jen tak můžete zabránit nahromadění minerálních stop na povrchu. Jakmile jednou minerály kvůli svým abrazivním vlastnostem začnou naleptávat povrch skla, již není možné mu navrátit původní vzhled a vlastnosti.
Odstranění skvrn destilovaným bílým octem
Destilovaný bílý ocet je mírný roztok kyseliny octové, která pomáhá rozbít vazby, jež vznikly mezi pozůstatky minerálů po tvrdé vodě. Ocet lze nahradit čerstvou citronovou nebo limetovou šťávou. Ačkoliv ocet není toxický, měli byste při úklidu použít gumové rukavice a ochranné brýle. Zabráníte tak kontaktu s kůží a zasažení očí.
- Vytvořte si čisticí směs. Do rozprašovače na vodu nalejte jeden díl destilovaného bílého octa (nebo citronové šťávy) a jeden díl vody.
- Na spodní část skla umístěte starý ručník, aby zachytil stékající kapky roztoku. Aplikujte ho odshora a postupujte metodicky v řadách směrem dolů. Směs nechte působit alespoň 30 minut.
- Připravte si měkký kartáč nebo utěrku z mikrovlákna. Odshora začněte krouživými pohyby stírat nánosy minerálů. Nezapomeňte si danou utěrku nebo kartáč často vyplachovat. Na špatně dostupné rohy použijte starý zubní kartáček.
- Poté sklo omyjte vodou. Připravte si k ruce okenní stěrku a odshora odstraňte veškerou přebytečnou vodu. Na závěr sklo osušte utěrkou z mikrovlákna.
Čištění destilovaným bílým octem a pastou z jedlé sody
Pokud samotný ocet na odstranění minerálních nánosů nestačil, přichází na pomoc jedlá soda. Pasta z ní má lehce abrazivní účinek a skvěle funguje na skvrny od tvrdé vody na sklenicích či jiných sklech.
- Pod sklo umístěte starý ručník, abyste zachytili stékající kapky. Do rozprašovače nalijte trochu neředěného octa a aplikujte ho na sklo odshora. Nechte ho účinkovat alespoň 30 minut.
- V malé misce si vytvořte pastu z jedlé sody. Smíchejte 1 díl vody se 3 díly sody. Vytvořte řídkou pastu. Je ideální namíchat si ji v menší dávce, aby nebyla příliš vodnatá.
- Za pomoci hadříku či kartáče naneste pastu na místa znečištěná tvrdou vodou. Aplikujte ji krouživými pohyby vždy odshora směrem dolů. Pokud se na skle nachází jen málo skvrn, ponořte starý zubní kartáček do směsi, a tím je vydrhněte.
- Následně na místa, kam jste nanesli pastu, opětovně použijte ocet. Po chvilce uvidíte, jak pěnivě reaguje spolu se sodou.
- Jakmile pěnění ustane, opláchněte sklo čistou vodou a osušte ho utěrkou z mikrovlákna.
Je potřeba se věnovat udržování výsledného efektu těchto metod, aby vydržel co nejdéle. Po sprchování osušte veškeré skleněné povrchy tak, aby se skvrny opětovně neobjevily. Během každotýdenního úklidu použijte zředěný ocet, abyste vyčistili počínající nánosy minerálů. Rovněž stojí za zvážení použití voděodolných přípravků. Ty na oknech vytvoří ochrannou vrstvu, díky níž kapky nebudou na skle ulpívat, ale naopak rychle stečou dolů. A co vy? Jak bojujete se skvrnami od tvrdé vody?