Magické hnojivo pro orchideje, které má každý doma. Jsou po něm k nezastavení, plodí trojnásobně květů o velikosti pěsti
Jelikož je hnojivo podstatnou živinou pro správný růst vašich orchidejí, podívejte se na recepty, které vám jej umožní vyrobit si ho sami doma.
Obsah
Domácí nebo komerční hnojivo je nezbytností pro správný růst vašich orchidejí. Poskytuje totiž živiny, které každá z nich potřebuje k rozmanitému a zdravému kvetení, silným stonkům, výhonkům, listům a kořenům. Existuje však řada lidí, kterým investice do těchto položek přijde zbytečná a tak si raději vytváří hnojiva sami doma, jelikož jde o velmi snadnou záležitost. Podívejte se tak na několik typů, které můžete použít i vy ve vaší domácnosti.
Proč jsou domácí hnojiva lepší než ta komerční?
Orchidejím se daří ze všeho nejlépe, pokud jsou krmeny správně vyváženým množstvím dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K), a to nejlépe ve formě hnojiva rozpustného ve vodě. Mléko, čaj, melasa, voda, ve které se vařila rýže, brambory a některé z dalších potravin právě tyto mikroživiny obsahují a proto se dají použít jako domácí hnojivo pro orchideje, které jim dodá sílu. Jednotlivé látky slouží takto:
- Dusík zajišťuje silný růst listů, stonků a výhonků.
- Fosfor napomáhá zdravému růstu kořenů.
- Draslík podporuje kvetení.
Čaj (dusík)
Použité čajové sáčky, které v sobě nesou vysoký obsah dusíku, jsou pro orchideje obzvláště vhodné. Obsahují totiž organické látky, které nejsou toxické a dokonce ani nezapáchají. Chcete-li tak použít čajový sáček, otevřete jej a celý obsah vysypte do květináče s orchidejemi. Tento postup aplikujte jednou měsíčně v jarních a letních měsících.
Mléko (dusík, draslík, vápník a hořčík)
Mléko obsahuje dusík, draslík, vápník, hořčík a dusíkaté bílkoviny, které vaše orchideje vysloveně potřebují. Rostliny krmte směsí, kterou získáte smícháním jednoho šálku mléka se čtyřmi šálky čerstvé vody. Poté orchideje zalijte namísto vody touto směsí tak, jak jste zvyklý. Tento postup opakujte každé dva týdny.
Brambory (draslík a stopové množství fosforu)
Nakrájejte nebo nastrouhejte brambory na malé kousky včetně jejich slupky a několik minut je povařte. Během varu můžete do vody přimíchat nakrájené čerstvé banány a cukr. To dodá ještě více živin a pomůže složkám správně se spojit. Následně směs použijte na vaše orchideje jednou do dvou týdnů během jarních a letních měsíců. Veškeré zbylé hnojivo můžete uchovávat ve sklenicích.
Vaječné skořápky (vápník)
Uložení vaječných skořápek a jejich následné použití jako hnojiva je nejlevnějším a nejúčinnějším způsobem, jak orchidejím dodat vápník. Rozdrťte tak skořápky na co nejmenší kousky nebo je pomocí tloučku a hmoždíře rozemelte na prášek. Poté jím jednoduše posypte kůru v květináči. Pracnější avšak efektivnější způsob je uvařit deset vaječných skořápek v půl galonu vody a nechat je osm hodin louhovat. Skořápky následně sceďte, uložte do zakryté nádoby a používejte každý týden.
Epsomská sůl (hořčík)
Hořčík, který je další potřebnou živinou pro rostliny, můžete orchidejím jednoduše dodat ve formě čajové lžičky epsomské soli smíchané s vodou (Obecně se doporučuje smíchat jednu čajovou lžičku epsomské soli ve čtyřech litrech vody). Poté směsí zalévejte orchideje jednou do dvou týdnů.
Voda, ve které se vařila rýže (vápník, a další)
Dodejte vaším orchidejím další minerály pomocí vody, ve které se vařila rýže. (Hnědá rýže je lepší, protože obsahuje niacin, thiamin, riboflavin a kyselinu listovou – mnoho těchto živin se ztrácí během procesu přeměny hnědé rýže na bílou). Dnešní způsoby výroby rýži často obohacují o živiny, jako je například vápník. Ať už použijete jakýkoliv druh, nezapomeňte vodu před vylitím do květináče s orchidejemi nechat vychladnout na pokojovou teplotu.