Správná teplota při praní přináší značné výhody. Prádlo je dokonale čisté a dezinfikované
Trendem posledních let je praní při nízkých teplotách, které doporučují výrobci praček, ale i pracích a čisticích prostředků. Dalším argumentem pro praní při nízkých teplotách je energetická úspornost, voda se nemusí při těchto pracích cyklech ohřívat na vyšší teplotu a dochází k úspoře energie, času i vody.
Obsah
Kromě toho má šetrné praní vliv na životní prostředí, výrobci zmiňují také šetrnost vůči tkaninám a textiliím, které vydrží delší dobu. Je tento argument pravdivý? Proč by se mělo některé prádlo prát ale na nejvyšší možné teploty?
Úspory na úkor kvality
Současný trend je neústupný a velí úspory, redukuje se proto výkon motorů, aby nebyly tolik energeticky náročné. Vzhledem k tomu většina praček má programy s vyššími teplotami značně omezené. Některé už nemají ani funkci vyvařování, nejvyšší teplotou bývá rozmezí 90-95 °C. Výrobci doporučují praní při nízkých teplotách, dokonce nižších než 40 °C, to však přináší mnoho nevýhod, předně se prádlo zapírá, šedne nebo žloutne a při praní nedojde k likvidaci virů a bakterií, které na textiliích ulpívají.
Odolné skvrny nízké teploty nezdolají
Byť budou výrobci oponovat, velmi znečištěné prádlo se při nízkých teplotách nevypere. Jedná se především o odolné skvrny způsobené při sportu, od bláta, krve, ale také od vína, různých druhů potravin, kečupu a dalších látek. Nečistoty se ve vlažné vodě rozptýlí po tkanině, nedojde k jejich likvidaci a prádlo vinou toho šedne. Zatímco u některých tkanin dochází při zapírání k tmavnutí, u jiných naopak ke žloutnutí, je to především reakce na kosmetické přípravky. Kdo by nosil zašedlé nebo zažloutlé košile? Není lepší přidat na teplotě, aby si oblečení zachovalo svůj krásný vzhled?
Viry a bakterie v tkaninách zůstávají
Při nízkých teplotách praní nedochází ani k potřebné likvidaci virů a bakterií, kterých může být v oblečení až několik milionů. Tím spíše při práci v otevřených kancelářích nebo velkých výrobnách se počet mikrobů násobí, při praní na nízké teploty však nedochází k jejich odstranění. V těchto případech je nutné volit programy s teplotami od 60 °C výše.
Vyšší teplota textilie vydezinfikuje
Podle odborníků dochází při teplotě méně než 40 °C k odstranění pouze 6 % mikroorganismů, naopak při teplotě větší než 60 °C až 100 %. To platí i v případě zdraví škodlivé bakterie Staphylococcus aureus, která způsobuje řadu infekčních onemocnění především na sliznicích, v plicích nebo močové trubici. Při praní proto volte raději program s ohledem na konkrétní stav znečištění a použití oblečení než s ohledem na úspory.