Víte proč a jak byste vašemu psu měli čistit uši?
Psi patří celosvětově k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším zvířecím mazlíčkům. I když nepatří z hlediska péče k nejnáročnějším zvířatům, které můžeme doma chovat, přesto vyžadují určitou péči, a to nejen z hlediska kvality stravy či pohybu, který bychom jim měli během dne poskytnout, ale také z hlediska hygieny.
Jednou z částí těla, která je na hygienu poměrně náchylná a pokud ji zanedbáváme, může psům způsobit nepříjemné zdravotní problémy, jsou uši.
Psi s dlouhýma ušima – vyšší riziko
Uši jsou pro psy společně s čichem nejdůležitějším smyslem. I když jsou psi do určité míry schopni si své uši čistit sami, přesto jsou situace, kdy potřebují naši pomoc. O to více, pokud máme doma psa, který patří k plemenům s dlouhýma ušima, tedy například kokršpaněla, jezevčíka, baseta či beagla. Psi s dlouhýma ušima jsou totiž náchylnější ke vzniku nejrůznějších ušních infekcí, neboť jejich uši visí dolů. Někteří psi navíc trpí určitou kožní alergií, která činí jejich uši k nejrůznějším infekcím a zanícení ještě náchylnější.
Správný postup při čistění
I když je důležité hygieně uší vašeho miláčka věnovat pozornost, není nutné uši očistit přehnaně často, tím byste totiž paradoxně mohli přispět k podráždění tohoto orgánu. Nejlepší je uši vašeho miláčka pravidelně jednou týdně kontrolovat a pokud jsou světle růžové, bez zápachu a nezanícené, jejich čištění není nutné. V případě, že ale vidíte, že uši nejsou v pořádku a navíc vám váš pes dává určité nepohodlí najevo také tím, že víc třese hlavou, je načase uši vyčistit. Veterináři doporučují uši čistit za pomoci vaty či hadříku a speciálního roztoku, který je určen speciálně pro čištění psích uší. K čištění naopak nepoužívejte vatové tyčinky či špičaté nástroje, neboť byste jimi mohli špínu a nečistoty zatlačit do ucha ještě hlouběji. Nejjednodušší způsob je pomocí hadříku uši pouze navlhčit roztokem a pes, když následně zavrtí hlavou, roztok sám do záhynů vnitřního ucha dopraví.