Pokuta za umývání auta na vlastní zahradě. Nejde o vtip, jde o reálný přestupek, který se kontroluje
Až budete uvažovat o tom, že své auto vydrhnete, měli byste vědět, že to, co se dostane na vaši příjezdovou cestu, může skončit i pokutou.
Mytí auta se může zdát jako neškodná víkendová činnost, kterou zvládnete s kbelíkem mýdlové vody a hadicí třeba i na vlastní zahradě. Ale ještě se do toho raději nepouštějte! V závislosti na místě, kde žijete, vás totiž tento zdánlivě nijak nekomplikovaný úkol může dostat do překvapivě horkých vod – tedy z právního hlediska.
Zákony o vodě do toho mají co mluvit
Na první pohled se zdá, že zákon upravující mytí aut je jednoduchý (konkrétně jde o zákon č. 254/2001 Sb., Zákon o vodách a o změně některých zákonů alias vodní zákon). Uvádí se v něm: „Mytí motorových vozidel a provozních mechanismů ve vodních tocích nebo na místech, kde by mohlo ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod, je zakázáno.“ Z toho vyplývá, že nalezení místa, kde je riziko znečištění vody nulové, by mohlo mytí aut umožnit. Tato naděje je však rychle zmařena výklady Ministerstva životního prostředí.
Výklady, které utahují kohoutek
Ministerstvo životního prostředí totiž tvrdí, že potenciální ohrožení podzemních vod – a tím i životního prostředí – je všudypřítomné. Důvodem je především odpadní voda vznikající při mytí, která může být kontaminována ropnými látkami. Taková voda nesmí být vypouštěna do „nezabezpečených“ kanalizačních systémů a ani se nesmí jen tak vsakovat do půdy. Pokud to porušíte, může vám být uložena pokuta až 5 milionů korun.
Jediná bezpečná je myčka
Podle autoritativních směrnic je jediným přijatelným způsobem mytí automobilů, který je v souladu s požadavky na ochranu vod, jejich údržba v profesionálních mycích zařízeních. Tato zařízení jsou vybavena tak, aby mohla s odpadní vodou náležitě zacházet a zpracovávat ji, čímž je zajištěno, že kontaminující látky neuniknou do životního prostředí. A podle webu TřetíRuka by mělo být totéž možné i na ulici.
„Na úřadě mi řekli, že pokutu nedostanu, pokud použiju biologicky odbouratelné čisticí prostředky s nízkým obsahem fosfátů a nebudu mýt motor ani podvozek. Ale radši to nebudu riskovat a zajedu na myčku. Vždyť to v dnešní době stojí pár korun,“ říká čtenář Radek P. z Olomouce. A pozor dejte i na nejrůznější poplatky, které se k autu vážou – i o nich jsme na webu adbz už informovali.