Lidé, kteří mají dům nebo byt, riskují ztrátu 200 000 Kč kvůli chybějícímu energetickému štítku. Jde o povinnost, o které často ani nevědí
Pokud vlastníte byt nebo rodinný dům, dejte si pozor na tuto důležitou povinnost. Mnozí o ní netuší, a riskují tak pokutu až 200 000 Kč.
Každý majitel nemovitosti by měl dbát na pravidla, která mu nařizuje stavební zákon. Ten prošel 1. ledna 2024 novelou, a přinesl tak řadu ne zrovna příjemných změn, což si někteří doposud neuvědomili. Mnoho lidí proto dnes riskuje pokutu ve výši až 200 000 Kč, která jim může být uložena za absenci energetického štítku na jejich domě.
Pozor na energetické štítky
Nový stavební zákon přinesl řadu změn, včetně povinnosti vlastnit aktuální projektovou dokumentaci. Tyto papíry mají potvrdit, že detaily a rozměry nemovitosti souvisí s uvedenými hodnotami. Mají z nich být patrné i jakékoli přestavby a rekonstrukce, které s vědomím majitele probíhaly. To nicméně není všechno.
Další povinností jsou nově i energetické štítky na domech. Podle těch mohou majitelé určit, kolik zhruba stojí provoz domu a jak tomu bylo dříve. Ačkoli se toto pravidlo vztahovalo dříve jen na novostavby, nyní musí být dodrženo také u starších budov, a to dle webu Novinky pod pokutou až 100 000 Kč (částka týkající se fyzických osob).
Někteří zaplatí pokutu ve výši až 200 000 Kč
Co se pak týká společenství vlastníků jednotek nebo majitelů bytových domů, ti v případě nedodržení pravidla zaplatí až 200 000 Kč. Každý pak bude muset energetický štítek doložit také zájemcům, kteří si budou chtít danou nemovitost koupit nebo začít pronajímat. A to ještě před tím, než dohromady podepíší smlouvu.
Dále tato povinnost platí při kolaudacích a větších rekonstrukcích. Ty totiž často spotřebu energií ovlivňují. Výjimku poté mají historické budovy a náboženské objekty, průmyslové či zemědělské budovy nebo dočasné stavby a domy menší než 50 metrů čtverečních. Štítek vám přitom zpracuje certifikovaný expert během pár dnů.