Pro vás obyčejný kus nábytku, pro sběratele poklad: Nemáte podobný doma? Dají vám za něj peníze, o jakých se vám nesnilo
Pamatujte, že každý kus starého nábytku není jen kusem historie, ale i potenciální investicí. Než ho vyhodíte, dvakrát si to rozmyslete.
Obsah
Odnesli jste někdy starý kus nábytku na půdu nebo do garáže, protože se nehodil k vašemu současnému interiéru nebo protože vás jeho styl přestal oslovovat? A stále ho tam máte? Než začnete uvažovat o jeho vyhození, podívejte se, zda byste ho nemohli zpeněžit.
Na stáří záleží: Vintage je zlato
Obecně platí, že nábytek vyrobený před rokem 1945 má větší hodnotu, zejména pokud odpovídá vyhledávaným obdobím nebo stylům, jako je art deco, baroko nebo třeba aktuálně velmi trendový viktoriánský styl. Čím je kus starší, tím vyšší je jeho potenciální hodnota za předpokladu, že zůstane v dobrém stavu a zachová si původní řemeslné zpracování. Všeobecně také platí, že kusy pyšnící se exotickými materiály nebo ty, které pocházejí z omezené výrobní série, jsou podle webu iReceptář obvykle cennější než ty běžné.
Stav a pravost
Čím originálnější a nezměněný je stav, tím lépe. Kusy, které vyžadují minimální restaurování, jsou mezi sběrateli žádanější. Pravost lze často ověřit pomocí značek výrobce, štítků nebo podpisů. Pokud se v nich nevyznáte, neváhejte o pomoc požádat odborníka.
Znalecké posudky: První krok před prodejem
Pokud máte podezření, že byste mohli mít doma cenný kus, zvažte pořízení odborného posudku. Odborní odhadci mohou nabídnout spolehlivý odhad na základě tržních trendů, stavu, historického významu a řemeslného zpracování. Nemusíte mít strach, že by vás chtěli takříkajíc nabrat na hůl. Oni od vás tenhle nábytek koupit nechtějí, není tedy důvod, aby uměle snižovali jeho hodnotu.
Legendární židle H269 a H70
Mezi ikonické kousky u nás patří například židle H269, navržená českým designérem Jindřichem Halabalou, jak píše web Deník. Je totiž doslova ukázkovým příkladem kusu, který může vypadat nenápadně, ale na svou dobu je revoluční. Pokud máte jednu z těchto židlí, dvakrát si rozmyslete, než ji vyhodíte. Její unikátní tvar a konstrukce z masivního dřeva mohou na trhu vynést desítky tisíc korun.
Podobně je na tom židle H70, rovněž od Halabaly, která je považována za jeden z nejvýznamnějších československých designových kousků. Od dřívějších modelů ji odlišuje elegantní design a nastavitelná opěrka hlavy. Cena bývá podobná jako u její předchůdkyně. A na webu adbz jsme psali i o dalších pokladech z půdy, i na těch se dá vydělat vážně hodně.