Jak naznačují poslední trendy, ceny klíčových potravin neúprosně rostou, jak píše web Seznam Zprávy (ten hovoří o nárůstu cen mezi 5 až 10 procenty). To pro spotřebitele znamená, že nastal klíčový čas, aby přehodnotili své nákupní a skladovací strategie.
Hnací síly rostoucích cen potravin
Proč potraviny zdražují? Důvodů je podle webu ProŽeny celá řada. Velkou roli hrají především nepříznivé povětrnostní podmínky, jako jsou sucha, povodně a teploty vymykající se sezónním normám. To vše má na zemědělskou produkci vážný dopad. Například v loňském roce se sešla špatná úroda mnoha základních plodin (pšenice, rýže a sója), což vedlo ke snížení dodávek na světový trh (a samozřejmě i k růstu cen).
Změny v poptávce spotřebitelů
V období po pandemii covidu také došlo ke změně chování spotřebitelů, kteří začali více poptávat zdravější a ekologické potraviny. Tento posun zatížil již tak omezené zásoby těchto produktů, což rovněž přispělo ke zvýšení cen.
Ceny energií
I náklady na energii hrají při výrobě a distribuci potravin významnou roli. Vyšší ceny energie zvyšují náklady na důležité zemědělské vstupy (na mysli máme kupříkladu hnojiva), zpracování, chlazení a přepravu potravinářských výrobků.
Olivový olej patří mezi velmi luxusní zboží – nebo by alespoň měl. Tomuto očekávání však ne všechny produkty odpovídají.…
více
Klíčové potraviny, které je třeba sledovat
Ceny masa, zejména vepřového a drůbežího, zaznamenaly výrazný nárůst. Mezi faktory patří kolísání cen krmiv a zvýšená celosvětová poptávka. U nich je rozhodně pravděpodobné, že ceny vystřelí ještě výš. A podobně jsou na tom i mléčné výrobky. Špatné klimatické podmínky zase mohou ohrozit produkci zeleniny a ovoce.
Rozhodně se tedy vyplatí sledovat akce a udělat si zásoby. Můžete tak značně ušetřit. Určitě nebude také od věci rozvzpomenout se na některé tradiční způsoby uchovávání potravin na dlouhou dobu. Na webu adbz jsme ale psali i o tom, jak si celý postup usnadnit – třeba pomocí zavařování v myčce na nádobí.