Líbající brouci, vědecky označovaní jako Triatominae, jsou podle informací z webu Egyazegyben nepříjemný krev sající hmyz, který pro lidi představuje opravdu významné zdravotní riziko. Je to kvůli jejich schopnosti přenášet parazita Trypanosoma cruzi, který způsobuje obávanou Chagasovu chorobu.
Líbající brouci útočí v noci
Tento hmyz bývá aktivní především v noci, může dorůstat velikosti až jednoho centimetru (někdy je možné narazit i na větší jedince) a často se vyznačuje výrazným barevným vzorem s červenými, oranžovými nebo žlutými pruhy na tmavě hnědých nebo černých křídlech.
Obvykle se živí krví savců, včetně lidí, a často si pro své útoky vybírají okolí očí a úst (odtud jejich přezdívka). Po nakrmení se na kůži vyměšují. A pokud se poté poškrábete, můžete si do čerstvé rány nechtěně přenést právě výše zmíněného parazita.
Ne vždy je vhodné uvázat si kytici ze všech rostlin, které uvidíte. Některé z nich jsou zákonem chráněné a hrozí vysoká pokuta.…
více
Příznaky napadení brouky čeledi Triatominae
Kousnutí se často vyskytují v řadě nebo ve shluku, obvykle na obličeji. Na kůži je možné najít i tmavé skvrny od výkalů. Potkat se s nimi můžete především v tropických částech Evropy – rádi ovšem lezou do zavazadel, takže si je podle informací z webu iReceptář snadno můžete donést i domů. Jak se proti tomu bránit? V každém pokoji by měla viset mucholapka. A nezapomeňte ani na záclony. Tito brouci totiž létají za světlem a záclony jim mohou v průniku do místnosti zabránit.
Ještě lepší jsou však dobře pasující síťky. „Na dovolené určitě doporučuju ty ošetřené insekticidy, které představují fyzickou bariéru na oknech a dveřích a zároveň hubí veškerý hmyz, který se dostane do kontaktu s látkou. Dbejte ale na to, aby byly zavěšeny tak, aby důkladně zakrývaly všechny otvory,“ radí cestovatel Milan K. z Potštátu. Podobně nebezpečný může být i komár tygrovaný, o kterém jsme na webu adbz již psali.