Plánujete letos dělat oheň? Pozor na pokutu 50 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Bacha na sousedy. Jestli na své zahradě plánujete dělat oheň, můžete schytat pokutu 50 000 Kč

Bacha na sousedy. Jestli na své zahradě plánujete dělat oheň, můžete schytat pokutu 50 000 Kč

Chcete si na své zahradě udělat oheň? A spálit nepotřebné plasty? Pak pozor na pokutu, která by vás mohla vyjít draho.

ohen zahrada drevo
Zdroj fotografie: Jana Šrámčíková pro adbz

Udělat si oheň na zahradě může úplně každý, pokud k tomu bude přistupovat zodpovědně. Opakem jsou případy, kdy se oheň rozhodneme využít k pálení k tomu nevhodných věcí. Jako třeba plastů. Za takové počínání nám dokonce hrozí i pokuta.

Pálení plastů je špatné

Spalování plastů rozhodně není v pořádku. Plasty správně patří do kontejnerů k tomu určených, následně se odváží do spalovny, která je jako jediná ke spalování plastů vhodná. Dokonce o tom mluví i zákon o ochraně ovzduší, který říká, že spalovat plasty mohou jen a pouze zařízení k tomu určená.

Správně tedy tušíte, že založit na zahradě oheň a zlikvidovat s jeho pomocí plastový odpad, není dobrý nápad. Budete-li mít všímavého souseda, můžete za tohle své počínání dostat pokutu ve výši až 50 000 Kč. A přitom úplně zbytečně.

Při pálení plastů vznikají zdraví škodlivé látky

„Máme souseda, který na zahradě opakovaně pálí odpad, včetně plastů,“ stěžuje si zoufalá čtenářka Marcela z Nových Hradů. „Zamořuje vzduch v okolí a kouřem nás obtěžuje. Na naše opakované stížnosti vůbec nebere zřetel,“ dodává.

Kouřící komíny domů
Zdroj fotografie: Depositphotos

A to je právě ten problém. Při spalování plastů dochází k uvolňování zdraví silně škodlivých sloučenin, varuje web iReceptář. Pohybujete-li se poblíž topeniště, vdechujete například oxid uhelnatý, chlorované uhlovodíky nebo třeba dioxin. Ve vzduchu se objevují i další látky, které navíc podporují tvorbu přízemního ozonu.

Máte souseda, který zatápí plastem?

Možná i vy máte souseda, který pravidelně zatápí plastem. Chcete tuto situaci řešit, ale jednoduše nevíte, jak správně na to. Tak co teď? Jaké máte možnosti? Jak se proti tomu můžete bránit? A lze to vůbec?!

Máte hned tři možnosti. Můžete zkusit sousedskou domluvu, která ale (buďme k sobě upřímní) ve většině případů nepomůže. Druhou možností je podat podnět na úřad a problém řešit tzv. veřejnoprávní cestou. Do třetice je tu varianta podat žalobu k soudu.

Určitě je nejlepší zkusit nejdříve situaci řešit domluvou. Zkuste si proto se sousedem promluvit. Vysvětlete mu, že vás jeho počínání obtěžuje. Domluva může být tou nejjednodušší cestou a řešením, které nenaruší sousedské vztahy. Nebude-li ale se sousedem řeč a ve spalování plastů bude pokračovat, pak vám nezbude než zvolit další cestu.