Každý 5. Čech má nárok na elektřinu zdarma, aniž by to věděl. Přihlaste se včas, jinak máte smůlu
Využijte nabídky státu na pomoc s financováním své spotřeby elektrické energie. Ale pospěšte si, dotace na instalaci solárních panelů nebudou dostupné věčně.
Tlak na stavbu energeticky šetrných nemovitostí a na snížení energetické náročnosti těch již postavených postupně sílí. Evropská unie přerozděluje svým členským státům miliardy korun na zvýšení využití obnovitelných zdrojů a snížení celkové energetické náročnosti. Na část z těchto peněz máte možnost dosáhnout i vy. Stačí, když se přihlásíte o dotaci na výstavbu domácí solární elektrárny. Stát vám v takovém případě vyplatí až 176 tisíc korun.
Elektřinu můžete mít zdarma
V letošním roce je maximální výše dotace pro realizaci výstavby domácí solární elektrárny stanovena na 160 tisíc korun, respektive na 176 tisíc korun pro žadatele z tzv. znevýhodněných regionů (Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj). Dobře propočtený výkon fotovoltaiky může pokrýt vaši roční spotřebu elektřiny. Dotací nicméně cena k levné elektřině nekončí. Přebytky, které během roku vyprodukujete, můžete odprodat zpět do sítě, detaily uvádí na svém webu například ČEZ.
Přes současně vyhovující systém skončily první pokusy státu motivovat lidi k výstavbě domácích solárních elektráren fiaskem. Jistě si pamatujete na „fotovoltaický boom“ z let 2008 až 2010, kdy se část území České republiky proměnila v pole plná solárních panelů. Firmy a soukromníci, kteří je tehdy postavili, mají až do roku 2030 garantovanou zvýhodněnou výkupní cenu elektřiny, která se pohybuje mezi 17 000 a 18 000 Kč/MWh, jak informuje web Srovnejto.
Pro porovnání, nově postavené solární elektrárny mají výkupní cenu elektřiny fluktuující mezi 1 000 a 2 000 Kč. Za citelným snížením podpory ze strany státu je mj. prohlubující se důraz na podporu kombinovaných řešení, kdy maximální dotace často dosáhnete díky vhodné kombinaci například zateplení, instalace solárních panelů a instalace tepelného čerpadla. Kromě vlastních dotací na konkrétní opatření totiž získáte dle Nové zelené úsporám tzv. kombinační bonus, který je 20 000 Kč za každou kombinaci.
Pozor na podvodníky
Při volbě dodavatele fotovoltaické elektrárny byste měli být obezřetní. Křiklavým příkladem je kauza Energetického Holdingu Malina, který vznikl v červnu 2021 a zanikl v loňském roce. Během 2,5 let své existence dovedl připravit tisíce svých zákazníků o více než miliardu korun. Ministerstvo životního prostředí proto doporučuje obrátit se na portál Refsite. Jsou zde shromážděné mj. reference a hodnocení dodavatelských firem.