Majitelům zahrad hrozí pokuta až 50 000 Kč. Policie bude nekompromisní
adbz.cz » Hobby » Majitelům zahrad hrozí pokuta až 50 000 Kč. Kdo si nedá pozor, na toho si došlápne policie

Majitelům zahrad hrozí pokuta až 50 000 Kč. Kdo si nedá pozor, na toho si došlápne policie

Pokud se chystáte na své zahradě rozdělávat oheň, raději buďte opatrní. V některých případech vás to může stát obrovskou pokutu.

ohen zahrada chalupa
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli si většina lidí myslí, že je zahrada čistě jejich a mohou si tam dělat, co chtějí, pravda je bohužel úplně jinde. Pozor by si měli dávat zejména ti, kteří rádi rozdělávají oheň, neboť právě jim může hrozit pokuta ve výši až 50 000 Kč – tedy pokud nedodrží správný postup jeho rozdělávání, omezí kouřem sousedy či bydlí na chráněném místě. Vyplatit se nemusí ani spalování nejrůznějšího odpadu, což již nějakou dobu zákon taktéž neumožňuje.

Oheň není možné rozdělat všude 

Rozdělávání ohně může být na některých místech zakázáno, a pokud tak učiníte, dostanete se do velkých potíží. Týká se to zejména těch, kteří bydlí v lese, v chráněných krajinných oblastech a na podobných místech, kde by požár mohl způsobit velmi vážné důsledky. Vždy si proto raději přečtěte informace v místních vyhláškách a ujistěte se, že se vás situace taktéž netýká. Na některých místech může být spalování zakázáno pouze o víkendu. 

Dále je nezbytné brát na vědomí také kouř a zápach, které oheň způsobuje. Pokud byste totiž svými experimenty nechtěně zamořili celou ulici, vaši sousedé by si mohli začít stěžovat a poslat na vás veřejné složky. V případě, že byste navíc spalovali nebezpečné materiály nebo materiály s obsahem chemických složek, mohlo by vás to dle Hasičského záchranného sboru přijít na další peníze, protože se jedná o vážný přestupek. 

oheň
Zdroj fotografie: Pixabay
Zapálení ohně na zahradě může některé jedince přijít na velké pokuty.

Nevyplatí se ani spalování odpadu 

Co se týče spalování odpadu na zahradě, neměli byste podceňovat daná pravidla ani v tomto případě. Ačkoli to bylo dříve možné, dnes již občané na takovou činnost nemají podle zákonu o požární ochraně (č. 133/1985 Sb.) nárok. Skutečnost se však netýká shrabané trávy, listí a dalších přírodních materiálů, ovšem ani ty nelze pálit zcela libovolně. Na webu adbz jsme také psali o pravidlech, kterými byste se měli řídit při topení v krbu