Vaječné skořápky nevyhazujte. Vyplatí se je celou zimu střádat, na jaře skvěle poslouží ke zúrodnění oslabené půdy
Skořápky rozhodně do koše nepatří. Naopak vám mohou být na zahradě skvělými pomocníky po celou sezonu. Rostliny vám za ně zaručeně poděkují.
I když v zimě není zahradničení tak intenzivní jako v jinou roční dobu, na své rostliny byste ani v toto období neměli zapomínat. Pokud máte založený kompost, pak nepolevujte v kompostování. Vaječné skořápky a kávovou sedlinu zase můžete shromažďovat, dokud nenastane čas k jejich použití. Kromě toho lze vaječné skořápky podle webu ČeskéStavby přidat také do květináčů pokojových rostlin.
K čemu lze využít skořápky
Tyto organické zbytky jsou pro mnoho zahradníků naprosto nepostradatelnými pomocníky. Svou strukturou a svým složením totiž prospívají rostlinám, a tak mohou sloužit jako vynikající přírodní hnojivo ke zúrodnění oslabené půdy. Zároveň odpuzují některé škůdce. Šneci a slimáci se přes namletou vrstvu skořápek nedostanou. Jak skořápky na zahradě využít si můžete přečíst v dřívějším příspěvku na adbz.
Skořápky se hodí i v domácnosti
Vaječné skořápky lze využít i mimo zahradu. Jen málokdo ví o jejich bělicích účincích. Nemusíte tak nutně spoléhat na speciální bělidla plné chemikálií, aby vaše bílé prádlo bylo opět zářivě čisté. Stačí pár skořápek vhodit do pračky a spustit prací program, jak jsme doporučovali už dříve na adbz. Účinky této metody potvrzuje i naše čtenářka Jarmila P. z Třince: „Stačí do plátěného pytlíku rozdrtit skořápky ze 2–3 vajíček a vložit do pračky.“
Jak připravit skořápky na sezonu
Než je uložíte k dlouhodobějšímu skladování, vyplatí se nechat skořápky napřed vysušit. Za tímto účelem je můžete rozložit na pečicí papír na radiátor nebo na plech a vložit do trouby rozehřáté na 200 °C. Stačí je nechat péct pouhých 10 minut, čímž je dezinfikujete, a navíc zkřehnou. Následně pro vás bude mnohem snazší vyrobit z nich jemný prášek.
Vzniklou směs pak lze použít ke hnojení venkovních i pokojových rostlin nebo při výsadbě rajčat, jak doporučuje i internetový portál ZahrádkářůvRok. Do každé jamky stačí nasypat trochu připraveného prášku a sazenice vám mnohem lépe zakoření. Tento trik praktikoval i můj dědeček a vždy se těšil obrovské a šťavnaté úrodě.