Snad každému už se někdy stalo, že mu uskladněné ovoce nebo zelenina zplesnivěly nebo shnily. Takové kousky už se za žádnou cenu nevyplácí zachraňovat. Abyste měli jistotu, že je pro vás taková potravina ještě jedlá, museli byste podle informací na webu ČeskéhoRozhlasupřesně vědět, o jakou plíseň se jedná. Některé z nich totiž v celém ovoci uvolňují spory, které jsou odolné i vůči teplotám do 80 °C. Já osobně všechny pochybné kousky raději vyhodím, než abych riskovala trávicí potíže nebo jiné problémy.
Odřezávání jen části napadené potraviny
Lidé často ve snaze ušetřit nebo se vyhnout zbytečnému plýtvání jídlem odřezávají nahnilou nebo plesnivou část ovoce a zeleniny a zbytek zkonzumují nebo napřed zpracují. Ve skutečnosti však plíseň napadá i zbylé části daného plodu nebo potraviny. Jen je plíseň v tuto chvíli ještě pouhým okem neviditelná. Pozřít větší množství takto znehodnocených potravin by vám mohlo způsobit celou řadu nepříjemností. Server iDnes upozorňuje také na fakt, že se takové kousky nehodí ani pro domácí zvířata, pro která by mohly být taktéž nebezpečné.
Existuje spoustu způsobů, jak vhodně a lahodně houby připravit. Co ale nestihnete hned zpracovat, je třeba bezpečně skladovat. Dejte si pozo…
více
Jak předejít vzniku plísní
Abyste snížili riziko vzniku plísní mezi uskladněnými potravinami, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Velmi náchylné je ovoce a zelenina uskladněné v plastovém sáčku bez děr, o čemž jsme informovali na adbz. V něm totiž dochází k hromadění nadměrné vlhkosti, která nezřídka vede ke vzniku a mnohem rychlejšímu šíření plísní i hnilobě. Naše čtenářka Věra D. z Břeclavi s oblibou využívá, co má po ruce: „Nejčastěji dávám ovoce a zeleninu do bedýnky nebo košíku, pokud mi však dojde místo, sáhnu po papírovém sáčku. Skvěle poslouží i ten od mouky, když jej důkladně vyčistím.“
Ideální podmínky pro skladování různých druhů ovoce se mohou mírně lišit, proto byste se před jejich uložením měli ujistit, co je pro ně to pravé. Některým se dobře daří v lednici, jiným zase nevyhovuje vlhkost a bakterie, kterým jsou v jejím prostředí vystaveny. Obecně je vhodné ukládat potraviny na tmavé, suché a dobře větrané místo. Než však dané ovoce a zeleninu uložíte, měli byste důkladně zkontrolovat jejich stav, jak jsme doporučovali třeba v případě mandarinek.
Některé potraviny se vzájemně nesnesou
I když je většinou praktické mít co nejvíce druhů ovoce a zeleniny na jednom místě, ve skutečnosti si tím můžete přivodit jejich rychlejší zplesnivění nebo uhnití. Jablka a banány při svém dozrávání uvolňují ethylen, který podporuje dozrávání okolních plodin, což vede k jejich rychlejšímu znehodnocení. Jablka a banány se proto vyplácí skladovat odděleně od všech dalších potravin.