Pivoňky sice kvetou poměrně krátce, ale jejich nádherné květy si jistojistě zamilujete. Kvetení započne vždy koncem jara, v druhé polovině června již ale začínají vadnout. Pro mě je kvetení pivoněk jasným signálem, že léto nekompromisně klepe na dveře a toto období mám nesmírně ráda. Podle webu Florea mají pivoňky, jako i jiné rostliny, danou květomluvu. Tyto bohaté květy symbolizují dávné lásky a přátelství, které i po odloučení přetrvává. Aby hojně kvetly, potřebují ale kvalitní podzimní prořez.
Podzimní péče se vyplatí
Pivoňky nejsou náročné a pokud jim poskytnete vhodné podmínky, bude se jim dařit skvěle. Jejich umístění si ale velmi dobře promyslete už dopředu, protože přesazení nesou velmi špatně. Milují plné slunce a nejvíce jim tak prospěje opravdu slunné stanoviště, jak radí web Almanac. Dopřejte jim dobře propustnou půdu bohatou na živiny a také ochranu před větrem. Pokud se teprve chystáte je vysadit, podzim je na to ideální. „Pivoňky by měly být zasazeny asi 6 týdnů před zamrznutím půdy,“ radí zahrádkář pan Pavel M. z Dašic.
Již vzrostlé pivoňky je ale nutné zazimovat a provést poměrně radikální řez. Na ten je právě nyní, tedy těsně před nástupem zimy, ideální čas. Podzimní střih je podpoří v růstu i kvetení, navíc je výbornou prevencí před napadením plísní a škůdců. Důležité je používat vydezinfikované zahradnické nůžky. Odstraňte všechny suché a nezdravě vypadající výhonky. Pěkné listy a také náběhy poupat rozhodně nestříhejte. Všechny listy vykazující přítomnost škůdců či plísně vyhoďte nebo spalte, zdravé části vyhoďte na kompost.
Majestátní a bohaté květiny, které dokáží designově obohatit jakoukoli zahradu, lze jednoduše vypěstovat na vlastní zahradě.…
více
Pivoňky vyžadují spoustu živin
Na kvalitním hnojivu se v případě pivoněk nevyplatí šetřit. Pokud chcete jít čistě přírodní cestou, adbz radilo využít síly banánových slupek. Postupným rozkladem se budou uvolňovat živiny a minerální látky, které keři poskytnou tu správnou výživu. Na jaře, ale i v průběhu sezóny se vyplatí přihnojit keř kompostem, slepičím trusem, či hnojem. Tuto péči velmi uvítají. Pokud důvěřujete kupovaným hnojivům, zaměřte se na hnojiva pro okrasné rostliny obsahující fosfor a draslík. Hnojiva bohatá na dusík podporují vznik plísní.
Pokud uvažujete nad kompozicí zahrady a nevíte si rady, kam pivoňku vysadit, vhodným sousedem jsou růžové keře, jak jsme na adbz informovali. Tyto rostliny se v kvetení střídají a máte tak jistotu stále krásné zahrady i v momentě, kdy jeden druh keře odkvete.