„Cik-cak“ rodinný dům zapadá do mýtiny uprostřed lesa
adbz.cz » Architektura » „Cik-cak dům“ vyrostl na mýtině mezi urostlými stromy. Díky tomu mají majitelé maximální soukromí

„Cik-cak dům“ vyrostl na mýtině mezi urostlými stromy. Díky tomu mají majitelé maximální soukromí

K výstavbě tohoto domu využili mýtinu mezi vzrostlými majestátními stromy. Majitelé si tak mohou užívat blízkost přírody s veškerým komfortem a zároveň mít dostatek soukromí.

dům cik-cak
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Architectare, fotograf Leonardo Finotti

Tento rodinný dům navrhli architekti ze studia Architekt, aby splňoval veškeré požadavky a očekávání mladého páru se dvěma dětmi a zároveň naplnil všechny jejich potřeby. Podle webu ArchDaily se jim podařilo najít vhodné řešení, jak splnit sen mladé rodiny o prvním bydlení, které je nejen velmi estetické, ale zároveň také funkční a levné. Výstavba mohla probíhat postupně s možností některé místnosti dodělat dodatečně. Takové bydlení bych si také uměla představit jako první a poslední.

Dům rozdělen do tří bloků

Celou stavbu tvoří celkem tři propojené bloky sloužící k určitému způsobu využití. Dělí se tak na služby, společenskou část a intimní prostor. V místě, kde se propojuje společenská část se soukromými ložnicemi, byla odstraněna střecha. Navíc zde byla vytvořena zimní zahrada, která do domu přináší více zeleně i přirozeného světla. Obě části domu jsou tak oddělené prosklenou galerií, podobně jako ve 200 let starém domě, o němž jsme psali již dříve na Adbz.

Spojení obytného prostoru s částí se službami je naopak zastřešené prodlouženou střechou, ve které byl vytvořen světlík. Tím vznikl prostor pro výstavbu terasy, jež přímo navazuje na bazén i jídelnu. Ta se stala srdcem celého domu propojující volnočasové, společenské i servisní potřeby. Obdobně tomu je i v případě domu, o kterém jsme psali v dřívějším článku na stránkách Adbz.

dům cik-cak
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Architectare, fotograf Leonardo Finotti
Obývací pokoj s výhledem do zahrady

Důležitá byla rychlost výstavby

Aby byla doba výstavby domu co nejkratší, je jeho základní konstrukce kovová. Střechu tvoří hliníková sendvičová taška. Jak potvrzuje i internetový portál ČeskéStavby, jedná se o materiál, který je lehký a zároveň velmi odolný. Jeho odhadovaná životnost se pohybuje okolo 100 let. Montáž je navíc rychlá, a přitom domu zajišťuje dobrý tepelný i akustický komfort.

Interiér plný dřeva

Pro zútulnění vnitřního prostoru byl zachován vnitřní sklon střechy, který je pokrytý dřevěným obkladem. Jen v koupelnách a služebních prostorách je zvolen sádrokarton. Společenské i soukromé pokoje mají obvodové zdi vytvořené z posuvných hliníkových rámů vyplněných sklem, takže se všechny otevírají na pozemek. Velké prosklené plochy jsou v dnešní době velmi oblíbené, jak potvrzuje i náš čtenář Filip C. z Hořovic: „Jednu stěnu v obýváku jsme nahradili francouzskými okny a máme doma o hodně více světla a nádherný výhled na zahradu.“

Architekti:Architekt
Plocha:377 m²
Realizace:2019
Lokalita:Petrópolis, Brazílie