Hořká chuť vlašských ořechů se dá odstranit pomocí mléka. Funkční je ale i metoda s vysušením v troubě či na pánvi
Konzumace vlašských ořechů je pro tělo nesmírně přínosná. Nahořklou chuť odstraníte jednoduše vařením v mléce, případně pražením. Pomůže i namáčení.
Obsah
Pravidelná a častá konzumace vlašských ořechů je rozhodně přínosná pro lidský organismus. Kromě velmi cenných omega-3 mastných kyselin obsahují bílkoviny, vitamíny E a B, ale také zinek, hořčík, draslík, železo či fosfor, jak uvádí WebMD. Jak ale zamezit tomu, aby byly ořechy hořké? Za hořkostí stojí látky, kterým se říká třísloviny (nebo také taniny), a přestože jsou velmi výživné, mohou v ústech navozovat nepříjemnou pachuť. Hořkost ale můžete velmi snadno potlačit.
Jak zbavit ořechy hořké chuti
Samotné ořechy jsou sladké, ale svrchní tenká slupka může být nahořklá. Tato chuť může být způsobena jejich kvalitou, technikou zpracování, ale také čerstvostí. Pokud ořechy máte rádi, ale je to právě hořkost, která vás od jejich konzumace odrazuje, je několik způsobů, jak se jí zbavit. Jak uvádí web Foods Guy, ořechy můžete nechat namáčet přes noc ve vodě nebo zvolit tepelnou úpravu, která je zpravidla rychlejší a dá vyniknout charakteristické ořechové chuti.
Ideální je jejich pražení, a to na pánvi nebo v troubě. Požadované množství ořechů nasekejte nebo rozmixujte a jemně zakápněte kvalitním olivovým olejem, použít můžete i rozprašovač. Na plech s pečicím papírem je rovnoměrně rozprostřete a dejte péct asi na 180 °C na 7–10 minut, dokud nechytnou zlatavý nádech. Pokud jich máte hodně, můžete je v polovině pečení promíchat.
Na pánvi je pražení rychlejší
Pražením se zvýrazní aroma ořechů. Pokud spěcháte, můžete si ořechy opražit na pánvi, a to jak čerstvé, tak předem namočené. Důležité je postupovat pomalu a nevystavovat je vysoké teplotě. Dopřejte jim 10–20 minut na velmi nízkém plameni a promíchávejte.
Mléko zbaví ořechy taninů
S velmi zajímavým poznatkem přišla paní Monika Ch. z Libiny, která ve svém e-mailu popisuje, že hořkosti se dá zbavit i vařením v mléce. „Aby byly vlašské ořechy krásně jemné a bez náznaku hořkosti, povařím je 5 minut v mléce a nechám okapat na papírové kuchyňské utěrce.“ V redakci jsme tento způsob zkoušeli a musím uznat, že ořechy chutnaly famózně!
Skladování ořechů není žádná věda
Máte ořechy vlastní, koupili jste je nebo vás obdarovali sousedi? Jejich správné skladování je zcela zásadní pro uchování chuti, kvality a struktury. V prvé řadě je ale nutné je vylouskat a získat ideálně celá jádra. Jak na to jsme psali v nedávném příspěvku na adbz. Vlašské ořechy vyžadují temné a suché prostředí mimo sluneční záření. Ideálně je skladujte ve vzduchotěsné nádobě.
Jak radí web Times of India, vlašské ořechy je možné skladovat i v lednici či mrazáku a je to právě chlad, který jim pomůže zachovat čerstvost a chuť. V lednici vydrží až 1 měsíc, v mrazáku pak 1 rok. Dobře ale jádra zavřete například do mrazicích sáčků, které jsou opatřeny zipem.
Skořápky vlašských ořechů nevyhazujte
Zpracovat je možné celý ořech, a to dokonce i skořápky. Samozřejmě se nehodí ke konzumaci, ale můžete si z nich poměrně jednoduše udělat domácí hnojivo, jak jsme již na adbz informovali dříve. Roztok je vhodný na zalévání všech pokojových rostlin, které vám za tuto péči poděkují.