Pěstování hlívy ústřičné na balkoně: Stačí k němu PET lahev a trocha slámy
Pochutnávat si na domácích plodinách můžete, i pokud bydlíte v bytě. Například hlíva ústřičná je na místo velmi nenáročná.
Obsah
O vlastní výpěstky nemusí být ochuzen ani člověk žijící uprostřed města. Je-li součástí bytu i balkon, je zcela reálné proměnit ho v malou džungli, a obklopit se tak kouskem přírody a zeleně. A pokud máte rádi houby, ale les je daleko, případně neholdujete houbaření, můžete si i ty vypěstovat v klidu domova. Potřebovat k tomu budete jen slámu a obyčejnou plastovou PET lahev.
Nebojte se na balkoně pěstovat i plodiny
Pokud chcete pěstovat na balkoně rostliny a plodiny, je nutné zvážit polohu balkonu, množství světla, přímého slunečního svitu a stínu. Na základě těchto parametrů vybírejte rostliny, kterým se tam bude dařit. Na balkoně klidně můžete pěstovat i okurky a sklízet je ve velkém, postačí na to pouze 1 m² prostoru. Stejně tak je možné vypěstovat si na malém prostoru i vlastní hlívu ústřičnou (Pleurotus ostreatus), která má nepřeberné přínosy pro zdraví.
Pravidelnou konzumací hlívy ústřičné podpoříte imunitní systém. Také ale snižuje cholesterol a je vítanou náhražkou masa. Pro vysoký obsah bílkovin a proteinu je často vyhledávána vegetariány a vegany.
Jak pěstovat hlívu ústřičnou na balkoně
Nejprve si připravte slámu. Dejte ji do hrnce a na mírném plamenu ji vařte asi 30 minut. Vodu sceďte a nechte slámu okapat a vychladnout. Ve velké plastové lahvi, ideálně o objemu 5 litrů, udělejte několik otvorů. Odřízněte hrdlo nebo dno lahve a postupně vkládejte slámu společně s myceliem hlívy. Až bude lahev plná, přilepte zpět hrdlo či dno. Pomocí rozprašovače jednou denně zavlažujte celý objem. Již po 2 týdnech by se měly objevit první houby. Nechte je růst do požadované velikosti a průběžně je sklízejte.
Plastovou PET lahev můžete mimo jiné použít i jako šikovnou past na vosy. Nemusíte se tak obávat bolestivého bodnutí.
Vytvořte si na zahradě vlastní bohatou sadbu
Máte-li dům a dostatek venkovního prostoru, můžete zasadit hlívu ústřičnou i do pařezu nebo 20–50 cm dlouhého vydlabaného kmene listnatého stromu. Kmeny ponechte i s kůrou. Nyní je nutné dřevo naočkovat sadbou. Tu můžete aplikovat do záhybů na kůře, nebo nařezat pilou zářezy. Po naočkování ošetřete místa štěpařským voskem, případně parafínem. Zabráníte tak vysychání sadby. Naočkované kmeny dejte do polyethylenového pytle a zavažte provázkem.
Pařezy je lepší očkovat do otvorů vyvrtaných po obvodu. Do těchto děr vmáčkněte sadbu a také je ošetřete parafínem či voskem, použít se dá i gumová zátka. Horní řeznou plochu ještě posypejte sadbou, zakryjte deskou a spojte pomocí několika hřebíků. I pařez překryjte pytlem nebo fólií. Pařezy či kmeny dejte na stinné místo s teplotou okolo 20 °C.