Zalévejte své rostliny mlékem a nebudete se stačit divit, jakou rychlostí rostou. Nejlepší lék pro velkou sklizeň
Zkoušeli jste někdy použít mléko na vaši zahradu? Pokud ne, tak je právě skvělý čas na to to vyzkoušet. Mléko totiž není prospěšné pouze pro naše tělo.
Zbylo vám doma hodně mléka? Zkuste jej použít ve své zahradě. Nápoj není dobrý pouze pro lidské tělo, je velice prospěšný i pro rostliny. Mléko slouží jako hnojivo pro vaše rostliny, pomáhá jim růst a má také protiplísňové a pesticidní vlastnosti. Chápu, že se vám to může zdát poněkud divné, ale opravdu to vyzkoušejte, budete nadšeni.
Výhody a nevýhody mléka v zahradě
Pro rostliny je mléko dobré díky stejným vlastnostem, jako pro člověka. To znamená, že je dobré kvůli vitamínu B a vápníku. Vápník pomáhá rostlinám růst a také zabraňuje hnilobě květů, což může být způsobeno právě nedostatkem vápníku. Tento stav je běžný u rajčat, dýní nebo třeba paprik. Mléko lze použít také jako pesticid, což je skvělé v boji proti mšicím a snižování virů na listech.
Mléko však není všelékem, pokud jde o pěstování rostlin. Příliš mnoho mléka totiž může vést ke zničení rostliny, protože mléko obsahuje bakterie, které mohou zpomalit růst a způsobit vadnutí. Tuk v plnotučném mléce může také způsobit nepříjemný zápach, zatímco odstředěné mléko může u některých plodin vést k černé hnilobě nebo měkké hnilobě.
Jak používat mléko na zahradě
Jakýkoliv druh mléka lze použít, pokud je správně naředěn. Držte se mléka se sníženým nebo nízkým obsahem tuku. Je to lepší než mléko odstředěné nebo plnotučné. Mléko smíchejte s vodou v poměru 50:50 a nalijte do rozprašovače. Poměr nemusí být přesný, ve skutečnosti můžete promíchat zbytek vody se šálkem mléka. Aplikujte tuto směs na listy rostlin a kontrolujte asi 30 minut, abyste se ujistili, že se roztok absorboval. Pokud je po této době na listech stále tekutina, jednoduše ji setřete hadříkem.
Některé rostliny, například rajčata, jsou náchylné k rozvoji plísňových chorob, pokud na listech příliš dlouho sedí tekutina. Můžete také nalít mléčnou směs přímo do půdy, což umožní kořenům absorbovat ji. Pokud máte velkou zahradu, kterou chcete postříkat tímto roztokem, použijte zahradní postřikovač na hadice. Po nanesení mléka nepoužívejte na rostliny chemický pesticid nebo hnojivo, ten totiž zabije bakterie v mléce, které pomáhají rostlinám růst. Po použití mléka na rostlinách může být cítit mírný nepříjemný zápach, který však nakonec ustoupí.