Proč rajčata praskají? Zkušení zahradníci jmenovali hlavní příčiny
adbz.cz » Hobby » Proč rajčata praskají aneb I nadbytečné hnojení může být na škodu

Proč rajčata praskají aneb I nadbytečné hnojení může být na škodu

Rajčata jsou oblíbenou plodinou, kterou na zahrádce pěstuje skoro každý. Pokud jste přemýšleli, proč některá rajčata praskají, pak vězte, že to může být hned z několika důvodů.

popraskana rajcata kerik
Zdroj fotografie: iStock

Mnoho lidí rajčata miluje, a proto jsou velmi oblíbenou plodinou. Někdy se však stává, že dáte rostlině rajčete vše potřebné, a přesto vám původně nadějně vypadající plody začnou praskat. To pak může být problém především proto, že v prasklinách se velmi rychle může usadit plíseň, a někdy tak nezbývá než celé rajče vyhodit. Proč tedy rajčata praskají a jak se tomu dá předejít?

Nepravidelné zavlažování

Jednou z hlavních příčin praskání rajčat je jejich nepravidelné zalévání. Stává se to především, když máte rajčata třeba na chatě a můžete je zalévat jen o víkendech. To v období veder nebude rostlinám dostačovat. Rajčata po vydatné zálivce nebo silném dešti do sebe rychle začnou natahovat tekutinu. Té může být příliš, a proto jejich slupka praskne.

Předejít se tomu dá jen tak, že si stanovíte zavlažovací plán, který budete dodržovat. Zároveň je potřeba vzít v potaz i dešťové srážky. Pokud máte rajčata zasazená někde, kam se dostanete jen omezeně, můžete zvážit instalaci kapkové závlahy, jež bude dodávat vodu rajčatům i bez vaší přítomnosti. Půda kolem rajčat by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. K udržení půdní vlhkosti vám může pomoci i mulčování.

Odrůdová náchylnost

Ne všechny odrůdy rajčat jsou stejné. Některé jsou k praskání plodů náchylnější než jiné. Například velkoplodá rajčata jsou obecně náchylnější k praskání kvůli jejich velikosti. Určitě se tedy vyplatí zároveň s nimi pěstovat i menší odrůdy jako cherry nebo keříčková rajčata, která na praskání plodů trpí mnohem méně.

zalévání rajčat
Zdroj fotografie: Freepik

Přezrálá nebo přerostlá rajčata

Necháte-li rajčata na rostlině příliš dlouho, může to také vést k jejich praskání. Přezrálá rajčata mají tenčí slupku, proto když dostanou větší dávku vody, budou spíše praskat než ta méně zralá. Navíc přerostlá rajčata, která přesáhla svou optimální velikost, mohou popraskat i v důsledku vnitřního tlaku. Abyste tomu zabránili, pravidelně sklízejte rajčata v jejich nejvyšší zralosti a nenechávejte je na rostlinách zbytečně dlouho.

Nerovnováha živin i přehnojení

Nerovnováha živin může oslabit slupky rajčat, která budou náchylnější k praskání. Nadměrná hladina dusíku podporuje rychlý vegetativní růst, ale má za následek slabší strukturu plodů. Abyste udrželi zdravou rovnováhu, poskytněte rajčatům vyvážené hnojivo. Pokud můžete, pravidelně testujte půdu, abyste věděli, které živiny doplnit. Dávejte si však pozor i na přehnojení, jež se také může projevit praskáním plodů. Je dobré si doby hnojení zaznamenávat, aby rajčata nedostávala příliš velký přísun živin, který jim může spíše škodit.