Stačí do vody přidat 1 kapku jódu a muškáty pokvetou jako zběsilé. Budou navíc odolnější vůči chorobám
Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a užijte si nekonečnou záplavu květů. Po této zálivce vaše muškáty porostou jako divé a budou dokonalou ozdobou zahrady i balkonu.
Obsah
Muškáty se mezi spoustou lidí těší velké oblibě. Poslouží jako součást okrasné zahrady a vyzdobí i balkon, terasy nebo parapet. Aby vám však tyto rostliny hojně kvetly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Tajemství spočívá ve správné zálivce a aplikaci vhodných hnojicích směsí. Takto si doma snadno připravíte tu nejlepší. Muškáty se po ní obsypou nádhernými a zářivými květy.
Jak na správné pěstování muškátů
I když jsou tyto květiny poměrně nenáročné, dokážou pěkně potrápit i zkušené zahradníky. Přesto péči o ně zvládne i úplný začátečník, pokud se bude řídit určitými pravidly. Ze všeho nejdůležitější je umístit tyto rostliny do úrodné a dobře propustné půdy. Květináč na dně musí mít čisté a průchozí drenážní otvory pro odtok přebytečné vody, protože právě zálivka o vitalitě a vzhledu těchto květin rozhoduje nejvíc.
Na co byste neměli zapomínat
Doba květenství muškátů trvá zpravidla od jara až do podzimu, kdy se objeví první mrazivá rána. Právě z toho důvodu jsou tolik oblíbené, protože jejich květy si lze vychutnávat opravdu dlouhou dobu. Při vhodných podmínkách dorůstají obdivuhodných velikostí a tvoří okrasné závěsy. I když dávají přednost slunnému a teplému místu, dokážou růst i v polostínu. Zalévat je však musíte po troškách alespoň dvakrát do týdne a pravidelně hnojit.
Jak na hnojení muškátů
První aplikaci vhodného hnojiva byste měli provést nejdřív dva týdny po vysazení květin do květináčů nebo do země. Ideální směs by měla obsahovat vyšší dávku draslíku a méně dusíku, jenž zpomaluje vývoj květů. Ve specializovaných obchodech je k dostání velké množství hnojiv, které se však kvůli velkému obsahu toxických látek nedoporučují dlouhodobě používat.
Výroba domácího hnojiva
Velmi snadno si doma připravíte přírodní výživnou směs, jejíž používání na zahradě je mnohem bezpečnější a šetrnější pro životní prostředí i vaše vlastní zdraví. Potřebovat budete jen 1–2 litry vody, do které přidáte kapku nebo dvě jódu. Směs důkladně promíchejte a nalijte ke kořenům rostlin. Urychlíte tím metabolický proces, podpoříte jejich imunitní systém a zlepšíte celkové zdraví.
Hnojivo z brambor
Další skvělým hnojivem je zálivka z brambor. Stačí jednu středně velkou bramboru nastrouhat a zalít litrem vody. Dvě minuty míchejte a poté přeceďte. Hotový nálev používejte k zálivce kořenů. Pro dosažení nejlepších výsledků postup opakujte jednou měsíčně. Tímto způsobem muškátům dodáte fosfor i draslík. Dužinu z brambory lze promíchat se substrátem v květináčích.