Aby orchidej kvetla, je potřeba ji pravidelně stříhat
Dopřejte své orchideji tu nejlepší péči a nechte tuto oblíbenou pokojovku vykvést do krásy. Bujné květy plné barev vám zajistí její správné a pravidelné prostříhávání.
Obsah
Orchidej je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou právě pro svůj zajímavý vzhled. Přestože je poměrně náročná na pěstování, bude dokonalou ozdobou téměř na jakémkoliv místě. Aby se jí však dobře dařilo a vykvetla krásnými barevnými květy, musíte se o ni náležitě starat. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a zvládne to i úplný začátečník.
Na co se zaměřit
Než se rozhodnete si tuto vrtošivou a marnivou rostlinu pořídit, měli byste zvážit, zda vůbec máte dost času a trpělivosti splnit jakýkoliv její rozmar. V přirozeném prostředí se vyskytuje v deštném pralese a na vás je jí zajistit co nejpodobnější podmínky. Nedávejte ji tedy na příliš slunné místo. I když potřebuje světlo a teplo, ostré sluneční paprsky by její listy mohly spálit.
Jak zalévat orchidej
Správné zalévání této pokojovky bývá opravdový oříšek. Vyžaduje totiž ke svému růstu dostatek vlhkosti, ale nesnáší stojatou přebytečnou vodu v květináči. To vede k uhnívání kořenů nebo vzniku plísní. Abyste se tomuto vyhnuli, musí být substrát v květináči velmi dobře propustný a na jeho dně dostatečně velké a přístupné drenážní otvory, kudy bude přebytečná voda odtékat.
Jak správně stříhat orchidej
Abyste věděli, jaký je vhodný způsob stříhání této pokojovky, měli byste znát její přesný druh. Oncidium, Cattleya, Cymbidium a Dendrobium stříhejte vždy, jakmile odkvetou, a výhonek odřízněte celý. Po 4 letech zpravidla tyto druhy odumírají (předtím však vytvoří dceřiné rostlinky). Orchideje Vanda, Phalaenopsis nebo Doritis vydrží déle a stříhají se po odkvětu jen částečně (odstranit byste měli část stonku v blízkosti nejvyššího listu).
Respektujte období vegetačního klidu
Jakmile vám tato rostlina odkvete, měli byste jí dopřát dostatek času pro odpočinek a regeneraci. Nezávisle na ročním období omezte množství zálivky a v žádném případě nepoužívejte žádná hnojiva ani stimulátory růstu. Namísto toho počkejte, až půda v květináči zcela vyschne, a přesuňte ji na chladnější místo s teplotou okolo 20 °C. Tam ji nechte po dobu zhruba 4 měsíců, kdy by se měly začít objevovat první mladé výhonky.