Jak vám kvasinky pomohou ve vaší zahradě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Mléko s droždím dokáže na zahradě divy. Všem sazenicím násobně zvýší plodnost a ochrání je před plísněmi

Mléko s droždím dokáže na zahradě divy. Všem sazenicím násobně zvýší plodnost a ochrání je před plísněmi

Droždí je surovina, bez které se neobejde žádná výroba základního pečiva jako je například chleba. Co jste ale možná nevěděli je, že je také užitečným pomocníkem do zahrady.

postrik
Zdroj fotografie: Depositphotos

Droždí obvykle kupujeme pouze tehdy, kdy si chceme něco upéct, nejčastěji pečivo či nějaký koláč. Co ale jen málokterý zkušený zahradník ví je to, že droždí můžete využít i ve své zahrádce. Proto by nyní všichni milovníci své zahrádky měli zpozornět, jelikož ode dneška se budete na droždí dívat úplně jinak.

Z obchodu do vaší zahrádky

Každý, kdo se rozhodne spravovat si vlastní zahrádku ví, že pro dobro svých rostlin jim musí být poskytnut dostatečný přísun minerálů. Většinou jsou pro tyto účely využívána zemědělská hnojiva. Dají se koupit balené a jejich aplikace je více než snadná. Spolu se syntetickými hnojivy ovšem přichází jeden problém. Jsou velmi koncentrovány a hrozí, že to s nimi přeženete a rostlinu omylem přehnojíte.

zena hnoji rostliny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Krom toho se všechny chemikálie, které se v hnojivech nacházejí, začnou postupně vsakovat do pěstovaných rostlin. Pokud si pěstujete domácí zeleninu a hnojíte syntetickými hnojivy, tak se chemikáliím v těle stejně nevyhnete. Pro zabránění přísunu zbytečných chemických látek do vašeho těla by bylo dobré zvážit používání přírodních hnojiv. Ta se dají vyrobit jednoduše za pomoci obyčejného pekařského droždí.

Proč jsou kvasinky pro rostliny přínosné?

Jsou bohaté na vitamín B, hořčík, zinek, selen, sodík, vápník či železo. Jsou prostě bohaté na živiny a účinně urychlují růst rostlin, zlepšují vývoj jejich kořenového systému a chrání zeleninu před plísněmi. Hnojivo si můžete vyrobit na dva způsoby. První z nich je nekvasené hnojivo. Kostku droždí (cca 100 gramů) rozdrťte a zalijte 10 litry teplé vody. Důkladně směs promíchejte a nechejte ji na hodinu odležet. Poté můžete začít hnojit.

Kvasené hnojivo vyžaduje ředění a jeho příprava vám zabere více času, ale zato má silnější účinek, který jistě oceníte. Rozdrcenou kostku droždí vložte do hrnce a zasypejte sklenicí cukru. Počkejte 1 – 2 hodiny a přilijte 10 litrů vody. Důkladně promíchejte a nechejte odložit alespoň na týden, aby proběhla fermentace. Před použitím hnojivo zřeďte v poměru 1:40. Pomocí kvasinkových hnojiv můžete pečovat o jakoukoliv rostlinu. Hnojit byste měli jednou za dva týdny.

muz s rozprasovacem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jako menší bonus si můžete vytvořit i kvasinkový postřik. Droždí rozpusťte v půl litru plnotučného mléka, přidejte 10 litrů vody a lžíci šedého mýdla. Směs nalijte do rozprašovače a nemocné rostliny s ní jednou týdně postříkejte. Tento postřik je účinný hlavně na plísně.

Zdroj: Hunker