Opomíjená dekorativní rostlina vyžadující nulovou péči. Přežije i vojenské podmínky a každá návštěva ji obdivuje
Hledáte-li zajímavou rostlinu, kterou byste si ozvláštnili byt, vsaďte na zamiokulkas. Potřebuje minimum údržby a je velmi dekorativní.
Pokud patříte mezi ostřílené pěstitele, jistě zamiokulkas znáte a velmi pravděpodobně jej dokonce sami pěstujete. Jestli jste o této rostlině ještě neslyšeli, nemusíte se ničeho obávat – jedná se o velmi nenáročnou rostlinu, kterou vypěstují (s trochou nadsázky) i pěstitelští analfabeti. Stačí myslet na několik základních věcí, přičemž některé z nich potřebujete vykonat jen jednou.
Důležité je rostlinu správně umístit
Zamioculcas zamiifolia je v současnosti jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Vzhledem k jeho nenáročnosti je vhodný i pro ty, kteří doma netráví tolik času. A ačkoliv se k nám rozšířil teprve v posledních několika letech, rychle získal na popularitě, která stále stoupá. Rostlina je původem z Madagaskaru, tedy je přizpůsobená tropickému klimatu a vyžaduje podobné podmínky.
Nejdůležitějším úkolem je správné umístění rostliny – zamiokulkas potřebuje dostatek světla, ovšem přímé sluneční paprsky ho dokáží spálit. Umístěte ho tedy na slunné stanoviště, ale ne na přímé slunce. Na půdu je zamiokulkas nenáročný, postačí mu obyčejný substrát pro pokojové rostliny. Nicméně pokud do zeminy přimícháte trochu písku pro odlehčení a rašelinu, rostlina se vám bohatě odmění.
Se zaléváním to nepřehánějte
Rostlina snese krátké období bez zálivky i kratší čas v zamokřené zemině, ovšem při delším pobytu ve vlhké půdě začne uhnívat. Dejte si proto pozor, ať ji nezaléváte příliš často – jednou za dva týdny zálivka bohatě postačí. Zamiokulkas je obecně zvyklý na vyšší vzdušnou vlhkost, proto ho jednou za čas osprchujte, nebo ho pravidelně roste odstátou vodou. Rosení je důležité zejména v zimě během topné sezóny.
Když jsme u té zimy, dejte pozor, ať teplota v místnosti neklesne příliš nízko. Zamiokulkas špatně snáší nízké teploty, nebo průvan. Poškození chladem se projevuje černými skvrnami na stoncích. Ideální teplota je okolo 20 – 25 °C, v zimě 16 – 18 °C. Chorobami obecně rostlina netrpí, nejčastějším problémem nicméně bývá plíseň, která vzniká v důsledku přelévání.
V dobrých podmínkách, kdy má rostlina dostatek prostoru a živin, dorůstá až metrové výšky. Listy v průběhu stárnutí rostliny odpadávají odspodu a vy tak poznáte, že je čas ji zmladit. Pokud potřebujete zamiokulkas zmladit, nebo přesadit, volte k tomu vždy jarní období. Rostlina se probouzí po období zimní dormance a v nových podmínkách se uchytává výrazně lépe.