Hortenzie kvetou jako divé, když mají kyselou půdu. To se dá zařídit octem i kyselým kompostem
Ošetřete půdu před výsadbou hortenzií tímto roztokem a podpořte proces zakořenění i další rozvoj rostlin. Takto jim zajistíte podmínky pro snazší a rychlejší adaptaci.
Pokud jste se rozhodli pěstovat na své zahradě hortenzie, nesmíte zapomenout vytvořit pro tyto rostliny vhodné kyselé prostředí. V neutrálním nebo zásaditém podloží se budou jen obtížně vyvíjet. Jejich imunita bude mnohem slabší a jen těžko budou odolávat napadení škůdci nebo houbovými chorobami a dalšími nemocemi. Pomůže vám tento osvědčený trik.
Proč je třeba okyselit půdu
Některé druhy rostlin se bez kyselého podloží neobejdou. V zahradách se takové prostředí přirozeně vyskytuje jen zřídka, proto je potřeba podmínky pro růst hortenzií vytvořit. Za takto upravené půdní vlastnosti vám dále poděkují také borůvky nebo rododendrony. Nemusíte však kupovat drahé prostředky plné nebezpečné chemie. Sáhněte raději po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a využijte surovinu z vaší kuchyně.
Jak okyselit půdu
Spousta lidí stále raději využívá chemické směsi a postřiky, přestože mohou rostlinám na zahradě při špatném použití více uškodit než pomoci. Přírodními alternativami ušetříte nejen životní prostředí, ale i své peníze. Jediné, co budete k tvorbě kyselého podloží potřebovat, je obyčejný stolní ocet nebo zahradní kompost. Oba tito pomocníci vám s tvorbou vhodného prostředí pomohou.
Okyselte půdu octem
Pokud si nejste jistí, jaké pH má půda na vaší zahradě, můžete její hodnoty pomocí jednoduchých testů zjistit. Okyselit ji jednoduše můžete pomocí octa s vodou. Stačí tyto tekutiny naředit v poměru 1 : 8 a tři týdny před výsadbou hortenzií půdu, kde je budete chtít zasadit, zalít. Jakmile máte rostliny vysazené, nesmíte roztok z octa používat, protože byste je mohli spálit.
Další způsob, jak okyselit půdu
Pokud máte na zahradě kompost, můžete jej snadno využít k okyselení podloží. Má to ovšem jednu podmínku: jeho základ musí tvořit jehličí (jedině tak získá tu správnou kyselost). Tento kyselý kompost je poté pro hortenzie přímo geniálním pomocníkem. Nejenže dokáže změnit půdní vlastnosti, ale také je bohatým zdrojem dusíku a dalších prospěšných látek.
Vyzrálý kompost můžete celoročně využívat k výživě rostlin na vaší zahradě. Stačí jej jednoduše zapracovat do vrchní vrstvy půdy. Všechny látky v něm obsažené se budou postupně uvolňovat až ke kořenům rostlin. Kompost však můžete využít nejdříve dva roky po jeho založení.