Rychlovarná konvice se dá odvápnit bramborovými slupkami, colou i kyselinou citrónovou

Vodní kámen usazený ve varné konvici je nepříjemný problém, který se nevyhne žádné domácnosti. Snadno se ho můžete zbavit pomocí některých neobvyklých ingrediencí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Usazeniny ve varné konvici působí nejen nevábně, ale dokáží přístroj také nenávratně poškodit. Naštěstí existují jednoduché a šetrné prostředky, s jejichž pomocí se usazenin ve varné konvici můžete jednoduše zbavit. Nebudete muset utrácet horentní sumy v drogériích a vaše konvice bude přesto jako nová.

Kde se bere vodní kámen

Vodní kámen, který se v konvici usazuje, je obyčejná sraženina uhličitanu hořečnatého a vápenatého, který vzniká díky tepelnému rozkladu těchto dvou složek. Jejich výskyt souvisí s kvalitou vody, která teče z vašeho kohoutku. Čím tvrdší je voda, tím více vodního kamene se ve vaší konvici usadí a tím častěji se budete muset věnovat její údržbě.

Usazeniny v konvici nejsou pro člověka nebezpečné, ale rozhodně nevypadají příliš lákavě. Mohou ovlivnit chuť připraveného nápoje, nebo dokonce stav celého spotřebiče. Proto problém s vodním kamenem v konvici nepodceňujte a věnujte čas její pravidelné údržbě. Nejlépe fungují léty ověřené postupy zkušených hospodyněk, které k odstranění vodního kamene používají domácí prostředky, jež jsou snadno k dostání v každé samoobsluze.

Sprchová hlavice potřebuje vyčistit

Jak vyčistit sprchovou hlavici: S většími nánosy vodního kamene si poradí octová lázeň

Nejoblíbenějším a zároveň nejúčinnějším odvápňovačem je určitě ocet, který se jednoduše ve stejném poměru s vodou nalije do konvice a nechá projít varem. V konvici ho nechte ještě hodinu působit a poté přístroj dobře opláchněte. V případě velmi silných usazenin můžete postup několikrát opakovat. Stejným způsobem můžete k odvápnění konvice použít také jedlou sodu. Několik lžic jedlé sody nechte působit na vodní kámen v konvici a pak přístroj už jen důkladně umyjte.

rychlovarná konvice iZdroj fotografie: Pexels
Rychlovarná konvice s vodou

Vyzkoušejte na vodní kámen Coca-Colu nebo bramborové slupky

Další varianty, jak zatočit s vodním kamenem v konvici, jsou následující:

  • Kyselina citrónová – stačí jedno balení nasypat do přístroje naplněného z poloviny vodou. Převařte a nechte 3 hodiny působit, pak vylijte a dobře ji opláchněte. Stejným způsobem vám může pomoci i citrónová kůra.
  • Coca-Cola – do konvice nalijte asi sklenici vody a poté přidejte 250 ml Coca-Coly. Přiveďte k varu. Je možné přidat lžíci jedlé sody, pokud jsou nánosy velmi silné.
  • Bramborové slupky – hrst slupek v konvici převařte a pak nechte alespoň 2 až 3 hodiny působit. Po uplynutí této doby konvici už jen dobře vymyjte.

Po každé z těchto metod byste měli před použitím konvice k přípravě nápoje konvici nejprve vypláchnout a alespoň dvakrát vyvařit čistou vodou, aby byly úplně odstraněny zbytky produktu, kterým jste konvici čistili. K prevenci proti vodnímu kameni pak můžete použít různé filtry na kohoutkovou vodu, které zadržují nejen vápník, ale také škodlivé chemické sloučeniny. Ovšem takové vymoženosti nejsou levnou záležitostí, i když jsou velmi účinné a vodu umí obohacovat i o minerální látky.

Jak odstraňujete vodní kámen vy?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články