Rychlovarnou konvici nejlépe vyčistíte bramborovými slupkami
adbz.cz » Hobby » Rychlovarná konvice se dá odvápnit bramborovými slupkami, colou i kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice se dá odvápnit bramborovými slupkami, colou i kyselinou citrónovou

Vodní kámen usazený ve varné konvici je nepříjemný problém, který se nevyhne žádné domácnosti. Snadno se ho můžete zbavit pomocí některých neobvyklých ingrediencí.

rychlovarna konvice cisteni pred po
Zdroj fotografie: iStock

Usazeniny ve varné konvici působí nejen nevábně, ale dokáží přístroj také nenávratně poškodit. Naštěstí existují jednoduché a šetrné prostředky, s jejichž pomocí se usazenin ve varné konvici můžete jednoduše zbavit. Nebudete muset utrácet horentní sumy v drogériích a vaše konvice bude přesto jako nová.

Kde se bere vodní kámen

Vodní kámen, který se v konvici usazuje, je obyčejná sraženina uhličitanu hořečnatého a vápenatého, který vzniká díky tepelnému rozkladu těchto dvou složek. Jejich výskyt souvisí s kvalitou vody, která teče z vašeho kohoutku. Čím tvrdší je voda, tím více vodního kamene se ve vaší konvici usadí a tím častěji se budete muset věnovat její údržbě.

Usazeniny v konvici nejsou pro člověka nebezpečné, ale rozhodně nevypadají příliš lákavě. Mohou ovlivnit chuť připraveného nápoje, nebo dokonce stav celého spotřebiče. Proto problém s vodním kamenem v konvici nepodceňujte a věnujte čas její pravidelné údržbě. Nejlépe fungují léty ověřené postupy zkušených hospodyněk, které k odstranění vodního kamene používají domácí prostředky, jež jsou snadno k dostání v každé samoobsluze.

Nejoblíbenějším a zároveň nejúčinnějším odvápňovačem je určitě ocet, který se jednoduše ve stejném poměru s vodou nalije do konvice a nechá projít varem. V konvici ho nechte ještě hodinu působit a poté přístroj dobře opláchněte. V případě velmi silných usazenin můžete postup několikrát opakovat. Stejným způsobem můžete k odvápnění konvice použít také jedlou sodu. Několik lžic jedlé sody nechte působit na vodní kámen v konvici a pak přístroj už jen důkladně umyjte.

rychlovarná konvice
Zdroj fotografie: Pexels
Rychlovarná konvice s vodou

Vyzkoušejte na vodní kámen Coca-Colu nebo bramborové slupky

Další varianty, jak zatočit s vodním kamenem v konvici, jsou následující:

  • Kyselina citrónová – stačí jedno balení nasypat do přístroje naplněného z poloviny vodou. Převařte a nechte 3 hodiny působit, pak vylijte a dobře ji opláchněte. Stejným způsobem vám může pomoci i citrónová kůra.
  • Coca-Cola – do konvice nalijte asi sklenici vody a poté přidejte 250 ml Coca-Coly. Přiveďte k varu. Je možné přidat lžíci jedlé sody, pokud jsou nánosy velmi silné.
  • Bramborové slupky – hrst slupek v konvici převařte a pak nechte alespoň 2 až 3 hodiny působit. Po uplynutí této doby konvici už jen dobře vymyjte.

Po každé z těchto metod byste měli před použitím konvice k přípravě nápoje konvici nejprve vypláchnout a alespoň dvakrát vyvařit čistou vodou, aby byly úplně odstraněny zbytky produktu, kterým jste konvici čistili. K prevenci proti vodnímu kameni pak můžete použít různé filtry na kohoutkovou vodu, které zadržují nejen vápník, ale také škodlivé chemické sloučeniny. Ovšem takové vymoženosti nejsou levnou záležitostí, i když jsou velmi účinné a vodu umí obohacovat i o minerální látky.