Poměr 13:13:40 zajistí velkou úrodu chutných rajčat. Stačí použít obyčejné kuchyňské droždí
Podpořte kořenový systém sazenic rajčat namícháním domácího hnojiva, díky kterému porostou jako nikdy předtím. Poměr 13:13:40 je nezbytný.
Pouze zdravé a silné rostliny mohou přinést velké množství úrody. Platí to i o sazenicích rajčat, kterým byste vlastním přičiněním měli pomoci, aby byly vitální, silné, bez chorob a plísní a úspěšně plodící. Přestože je vždy možnost zaběhnout do obchodu a koupit speciální hnojivo, domácí hnojiva bývají stejně účinná, a navíc ušetří vaši peněženku. Vydatné hnojivo můžete připravit i z obyčejných kvasnic. Jak správně namíchat poměr 13:13:40 a proč je právě tato úměra ta pravá?
Kvasnicové hnojivo pro rajčata
Všechny živiny se do rostliny dostávají přes kořenový systém. Aby rostlina v budoucnu dobře rostla a plodila, potřebuje v rané fázi, kdy je ještě mladá, posílit. Mezi stěžejní prvky, které pro svůj růst nezbytně potřebuje, se řadí dusík, draslík a fosfor. Ne všechna kupovaná hnojiva ale obsahují ten správný poměr, namíchejte tedy živinami nabitý lektvar sami doma. Kvasnice jsou spouštěčem přírodních procesů, díky kterým rostlina dobře prospívá.
Ve sklenici s teplou vodou dobře promíchejte 10 g sušeného droždí a přidejte 5 lžic cukru. V jiné nádobě si smíchejte asi půl kila dřevěného popela v 1 litru čisté vody a nechte odstát po dobu alespoň 30 minut. Poté přeceďte a obě substance smíchejte v 8 litrech teplé vody. Zvlášť si ještě rozdrťte tabletu kyseliny jantarové v litru vody (zakoupíte v lékárně), nechte 2 hodiny odstát a přidejte k ostatním složkám. Pravidelně dolévejte vodu, aby byl kyblík plný.
Správně použité hnojivo stimuluje růst sazenic
Hnojivo lze použít na mladé sazeničky, které už mají 2 pravé listy. Je nutné jej ale naředit, na 10 litrů čisté vody si vystačíte s 1 litrem podomácku připravené směsi. Zalévejte sazenice v ranních hodinách a na každou použijte maximálně 250 ml zředěné substance. Opakujte každých 10 dnů a po zalití přidejte trochu suchého substrátu. Sazeničky jinak pravidelně zalévejte čistotu odstátou vodou dle potřeby.
Na zalévání sazenic můžete použít i zbytky z kuchyně. Výborně se hodí například vývar z uvařených brambor nebo voda z povařených bramborových slupek. Takovou vodou můžete zalévat i jiné plodiny, například rybíz po nich plodí jako divý. Důležité je ovšem nepoužít při vaření sůl (která rozhodně není pro rostliny prospěšná) a používat vodu vychlazenou alespoň na pokojovou teplotu.