Vše o pěstování hroznů: Zvládne to i začátečník, ale je potřeba jim věnovat péči
Pusťte se do pěstování vinné révy a vysaďte ji na své zahrádce. Do tří let se dočkáte bohaté a lahodné úrody, pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla.
Obsah
Klíčem pro pěstování vinné révy je výběr správné odrůdy a vhodného místa k jejímu umístění. Tato rostlina se přizpůsobí téměř všem podmínkám. Špatně poroste jen na místě v plném stínu. Zvolte pro tyto ovocné keře ideální prostředí, zajistěte jim ty nejlepší podmínky a těšte se na velké a šťavnaté plody. Za dva až tři roky po výsadbě můžete sklízet bohatou úrodu.
Nejvhodnější místo pro vinnou révu
Těmto rostlinám se bude skvěle dařit na slunném místě dobře chráněném před větrem. V ideálním případě můžete vinnou révu vysadit podél stěny domu orientované na jižní stranu. Půda by měla být úrodná a dobře propustná, aby se ke kořenům mohl snadno dostat vzduch. Pokud budete sazenice vysazovat do prostoru, měli byste v jejich těsné blízkosti vystavět plot nebo zástěnu, která bude sloužit jako opora a zároveň rostliny ochrání před větrem.
Jak vysadit vinnou révu
Způsob výsadby se odvíjí od typu půdního podloží. Pokud je půda na vaší zahradě písčitá, vykopejte pro rostliny příkop, do kterého je můžete bezpečně vysázet. Naopak ve špatně prohřívajících se typech s velkým obsahem jílu nebo v blízkosti podzemní vody je doporučováno vytvořit z hlíny mírný kopec, do kterého sazenice vysadíte. Pro snazší zálivku a aplikaci hnojiv umístěte k sazenicím plastové láhve s uříznutým dnem. Po třech letech budou kořeny dostatečně silné a hluboké, abyste plastové láhve mohli odstranit.
Pokud chcete vysadit více rostlin současně nebo si založit vlastní vinici, nezapomeňte mezi jednotlivými rostlinami dodržovat dostatečnou vzdálenost, která se může měnit podle odrůdy vína. Stejně tak se dle odrůdy liší i ideální doba k výsadbě. Proto byste měli v těsné blízkosti seskupovat stejné nebo kompatibilní odrůdy. Jednotlivé řady by pak měly směřovat z jihu na sever.
Jak vinnou révu správně zalévat
Mladé keře pravidelně zalévejte pouze v prvních dvou letech. Týden až deset dní před očekávaným vykvetením zálivku přerušte. Jakmile rostlina dostatečně zestárne, je schopná natahovat vodu skrz kořeny z velké hloubky, což ovlivňuje chuť a sladkost plodů. Ideálním způsobem, jak tyto rostliny zalévat, je umístit drenážní kanály a zavlažovací potrubí ve vzdálenosti 30–50 cm od jejich základny. Rozhodně byste se měli vyvarovat mokrým listům a vlhké půdě.
Pravidelně keře prořezávejte
Prořezáváním zajistíte mezi větve přísun vzduchu a světla a vytvoříte dostatek místa pro růst bobulí. V prvním roce výsadby se však odstraňují pouze poškozené nebo mrtvé výhonky. Nejlepší doba pro provádění řezů připadá na srpen, jakmile se narovná koruna keře. Výhonky byste neměli odstraňovat celé, ale vždy na nich ponechat 1–2 listy (výhonky pak můžete nechat zakořenit s pomocí přírodních stimulátorů).
Ochraňte keře před zimou
První dva až tři roky potřebují keře ochranu před zimou a silnými mrazy. Za tímto účelem vinnou révu přikryjte dvěma nebo třemi vrstvami plachet tak, abyste vytvořili vzduchotěsný přístřešek. Jako podestýlku můžete použít smrkové větve. Konce přístřešku nechte otevřené. Ty budou sloužit jako odvětrávání.