Řízkování nemusí být sázkou do loterie. Vsaďte na roztok z „tekutého zlata“ a rostlinky zakoření okamžitě

Použití medu na zahradách není vůbec neobvyklé. Přírodní produkt má totiž antibakteriální i protiplísňové vlastnosti, které chrání rostliny. Pomoci může i při řízkování.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Řízkování rostlin se může jevit trochu jako sázka do loterie, protože nikdy nevíte, jestli vůbec zakoření. Pokud chcete pravděpodobnost zvýšit, můžete sáhnout po nepříliš obvyklých postupech, které ale nesou výsledky. Existuje řada způsobů, jak řízkům pomoci zakořenit. Jedním z nich je použití medu jako kořenového hormonu. Jeho antibakteriální, antiseptické a protiplísňové vlastnosti mohou rostlinu chránit před hnilobou a infekcí.

Chrání rostlinu i před škůdci a chorobami

Podpořit řízky, aby rychleji zakořenily, můžete i prostřednictvím chemických přípravků z obchodů. Nicméně med je plnohodnotnou alternativou, navíc přírodní. Zkušení zahradníci na řízky doporučují použít výhradně květový med. Má blahodárné účinky na rostliny, stejně jako na lidské zdraví. Obsahuje spoustu minerálů, vitamínů, enzymů nebo aminokyselin, které jsou báječným zdrojem energie.

Pokud ho použijete jako kořenový stimulant, spodní výhonky se rychleji objeví a dobře se vyvíjejí. Na rozdíl od kupovaných přípravků, které se při zavlažování rychle vytratí, med na rostlině ulpí. Vytvoří jakousi krustu, kterou voda rozpouští jen velmi pomalu, a tudíž je rostlina mnohem delší dobu chráněna před škůdci a chorobami.

Na zázračný elixír stačí lžíce medu

I když se použití medu při řízkování může jevit jako babská rada, jeho účinky jsou vědecky prokázané. Podle studie odborníků z University of Hawaii Extension med prokázal schopnost zakořeňovat rostlinné druhy. Vedle syntetických zakořeňovacích hormonů obstál na výbornou. Přestože cena zlaté tekutiny v posledních letech roste a je srovnatelná s chemickými produkty, nebojte se, na podporu růstu kořenů nespotřebujete celou sklenici.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K tomu, abyste popohnali řízky, bude stačit jedna lžíce. Poměr, který zkušení zahrádkáři doporučují, je totiž na med nenáročný. Na roztok, v němž řízky následně namočíte, budete potřebovat 10 litrů vody a jednu lžíci medu nebo 5 litrů vody a půl lžíce medu. Vzhledem k tomu, že se med nerozpouští snadno, je lepší, když ho předtím rozpustíte v teplé vodě. Nepoužívejte ale horkou vodu.

Dejte řízek do roztoku a čekejte

Jakmile máte roztok připravený, můžete do něj spodní konec řízku vložit. Pak už jen stačí vyčkat. Pro každou rostlinu je ideální doba, po kterou by řízky měly být takto namočené, jiná. Obecně je to mezi jednou až 48 hodinami. Čím hůř rostlina zakořeňuje, tím déle by měl být řízek v roztoku. Například vinná réva by v medovém roztoku měla být 2 dny. Pak už jen stačí, abyste řízky zasadili do kvalitní a zalité zeminy.

Zdroj: YellowPages

Jaké triky používáte na lepší zakořenění řízků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj z červené řepy sníží krevní tlak a dodá tělu potřebné vitamíny
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Průlom v moderní medicíně: Doktoři nahradili část čelisti chlapce kouskem jeho nohy
Události247.cz
Události247.cz
Němečtí a čeští zákazníci stále dostávají odlišnou kvalitu potravin pod stejným obalem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství