Hruška stále ještě nekvete a neplodí? Změňte co nejdříve těchto pět věcí a z bohaté úrody se budete letos radovat hned několikrát
Hruška je oblíbený a nenáročný strom, ale i přesto se občas objeví případy, kdy hruška správně neplodí. Musíme pátrat a hledat tu správnou příčinu, abychom mohli předejít problémům a radovat se z bohaté sklizně sladkých hrušek.
Obsah
Hruška je jednou z nejoblíbenějších a často pěstovaných ovocných stromů. Je nenáročná a dobře roste v různých typech půdy, nevadí jí výkyvy teplot, ani špatné počasí. Aby se nám dostalo bohaté úrody sladkých a šťavnatých hrušek, musíme pro strom vytvořit vhodné podmínky k růstu.
1. Různé odrůdy hrušek
Většina odrůd hrušek se vyznačuje bohatým kvetením, plody obvykle začneme sklízet 3–5 let od výsadby. Existují však odrůdy, které zklamou každého zahradníka, protože začnou plodit ovoce až po 8–9 letech života. Abychom této situaci předešli, musíme pečlivě vybírat sadbu a prozkoumat všechny druhy a rozdíly odrůd. Sadbu vždy nakupujme ve specializovaných prodejnách, zahradnictvích a od důvěryhodných dodavatelů.
2. Nedostatek slunce
Volba místa, kam hrušku zasadíme, je důležitým aspektem pro správný růst stromu. Rostlina potřebuje velké množství slunečního světla a pokud ji zasadíme na stinné místo, nebude nám správně plodit ovoce. Nedostatek slunce může způsobit i to, že plody nebudou dostatečně uzrálé.
3. Nedostatek živin v půdě
Půda bohatá na mikro a makro prvky nám zajistí správný vývoj hrušky. Aby strom na jaře hojně vykvetl, musí být půda na podzim úrodná a nasycená živinami, které mají za úkol správnou výživu, a tudíž i hojné kvetení a později i mnoho plodů. Hruška nepotřebuje jen organickou výživu, ale i komplexní minerální hnojiva s obsahem fosforu, draslíku a železa.
4. Nepříznivé povětrnostní podmínky
Ačkoliv je hruška velice odolná, může se stát, že povětrnostní podmínky budou příliš drsné a strom poškodí. Například silné mrazy, ledové deště nebo prudké výkyvy teplot, to vše ničí kmen i větve stromu a nepříznivě ovlivňuje jeho vývoj. Takové podmínky mohou ovlivnit i tvorbu květů a poté růst plodů.
5. Napadení škůdci
Bohaté květy mohou svou vůní na strom přilákat nejen hmyz, který opiluje rostlinu, ale také škůdce. Pokud si všimneme, že květy nebo plody opadávají nebo jsou jinak narušené, může se jednat o rez hrušní, Monilovou hnilobu nebo strupovitost hrušně. Je nutné zvolit správnou péči a zabránit šíření speciálními prostředky.
Nejvhodnější je použít postřiky na organické bázi, například koloidní síru, měď nebo roztok bóru. Pokud je tato metoda neúčinná, budeme se muset uchýlit k použití insekticidů. Stromy i plody je nutné průběžně kontrolovat a v případě napadení škůdci je v čas odstranit. Veškerou péči a vynaložené úsilí vám strom oplatí bohatou úrodu.