Co se stane s prádlem, pokud ho necháme v pračce příliš dlouho
adbz.cz » Hobby » Co se stane s prádlem, pokud ho po vyprání necháme v pračce příliš dlouho, a jak napravit jeho zápach

Co se stane s prádlem, pokud ho po vyprání necháme v pračce příliš dlouho, a jak napravit jeho zápach

Ponecháním prádla v pračce po vyprání příliš dlouho zná asi každý. Riskujete tím však i nevratné poškození vašeho oblečení.

pracka vyprane pradlo
Zdroj fotografie: iStock

Určitě se vám už mnohokrát přihodilo, že jste vyprané prádlo nestihli pověsit nebo ho přendat do sušičky. Je to opravdu takový problém, nebo si s prádlem v pračce nemusíme dělat starosti? Všimli jste si, že prádlo ponechané v pračce nelibě voní? Po nějaké době už ho opravdu nejde nazvat čistým a je lepší ho znovu vyprat. Jak dlouho na vás v pračce počká a co udělat pro zmírnění nebo odstranění zápachu? 

Jak dlouho už je moc dlouho

Prádlo v pračce bychom určitě neměli nechávat déle než 8–12 hodin. Po této době by byla práce vaše i vaší pračky úplně zbytečná a prádlo by se muselo vyprat znovu. Hnilobný zápach a bakterie se totiž na prádle tvoří už po 8 hodinách a pak si již se zatuchlým zápachem jen tak něco neporadí. Hnilobné a plísňové bakterie jsou samozřejmě také nebezpečné pro vaše zdraví. Takhle znečištěné oblečení byste určitě neměli nosit a lepší je ho ihned znovu vyprat na co nejvyšší teplotu a bakterií se tak zbavit.  

Bakterie a plísně se na oblečení začnou nekontrolovaně množit už 24–48 hodin od jeho ponechání v pračce. Pokud si nejste jistí, jak dlouho prádlo v pračce zůstalo, nejjednodušší způsob, jak prádlo ošetřit, je ho znovu vyprat. Tím nic nezkazíte, získáte jen jistotu, že je vaše oblečení v pořádku. Pokud prádlo zapáchá nadmíru, obvykle si s tím neporadí ani vyvěšení na vzduchu či vložení oblečení do sušičky. Zatuchlý zápach by pravděpodobně přetrval a načichnout by mohly i ostatní kousky ve vaší skříni. 

Co dělat, když se to přece jen nepovede

Během opakovaného praní prádla je dobré se ujistit, že v pračce není prádla moc. Voda v ní pak nemůže cirkulovat a prádlo se dobře nevypere, ale hlavně nevyždímá. Příliš mokré prádlo pak snadněji zatuchá. Pokud dáváte prádlo znovu do pračky, měli byste si dát pozor, aby k sobě jednotlivé kusy nebyly přilepené. Raději to pozorně proberte a prádlo do pračky dejte jinak, než bylo při prvním praní.   

společné praní prádla
Zdroj fotografie: Pexels

A co dělat, když prádlo v pračce přece jen zůstalo příliš dlouho a opravdu silně zapáchá? Pro překonání nelibého zápachu můžete do následného praní zkusit přidat ocet nebo trochu bělidla. Také UV záření sluníčka má nečekané účinky a se zápachem může trochu pomoci. Sluneční paprsky totiž zabíjejí a neutralizují hnilobné bakterie, které zápach způsobují. Další variantou je také nastavení časovače pro cyklus praní, aby se podobná situace nemusela opakovat.  

Pokud jste zkusili vše možné, prádlo v pračce nenecháváte, pračku nepřeplňujete, avšak zápach trvá i po vyprání, zvažte, zda nemá vaše pračka jiný problém. Zápach může způsobovat také špatně vyčištěný a ucpaný odtokový filtr pračky nebo sušičky. A jednou za čas je dobré spustit prací cyklus pouze s hrnkem octa. Pračka se vyčistí a bude znovu skvěle sloužit.