Zašlé šperky se budou lesknout jako nové: Domácí praktiky, ke kterým není potřeba velká zručnost ani speciální přípravky
Vyčistit šetrně šperky je hračka – zvládnete to sami doma za pomoci několika jednoduchých triků. A co víc, neutratíte ani haléř.
Hlavním kritériem pro správnou péči o šperky je určitě šetrnost a bezpečnost. Bylo by nemilým překvapením, pokud by snaha o vyčištění nebo opravu skončila poškozením šperku či jeho úplným zničením. K péči a údržbě proto používáme vždy šetrné preparáty, které neohrozí stav šperku, ale ani vaše zdraví. Většina šperků se nosí na holé kůži, náušnice pak dokonce v ušní dírce. Proto je lepší zvolit některé přírodní domácí postupy, které se nemusíte bát pro čištění a údržbu šperků použít.
Ocet je nepostradatelný v každé domácnosti
Jedna z variant spočívá v namíchání si vlastního čisticího elixíru z vody a čisticího prostředku. Stačí naplnit misku vlažnou vodou a přidat do ní pár kapek jemného čisticího prostředku. Šperky poté nechte ve vodě několik minut macerovat. Po ozdravné koupeli zkuste své šperky vyčistit jemným kartáčkem s měkkými štětinami. Můžete zkusit nečistoty opatrně odstranit dřevěným párátkem. Šperky nakonec opláchněte studenou vodou a osušte je suchým hadříkem, který nepouští chloupky.
Ocet je neocenitelným pomocníkem v každé domácnosti. Spolu s jedlou sodou si dokáže poradit s většinou skvrn v domácnosti, včetně těch na oblečení. Zašlé šperky nejsou výjimkou. Pokud necháme rozpustit dvě lžičky jedlé sody v půl šálku octa, získáme účinný roztok, jenž nečistoty spolehlivě zlikviduje. Šperky necháme v roztoku 5–10 minut odmočit. Po vyndání je důkladně opláchneme studenou vodou a znovu usušíme suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou.
Jak šetrně na šperky
Stejných výsledků dosáhnete také s použitím antibakteriálního mýdla. Stačí šperky ponořit do mýdla a poté jemně očistit kartáčkem a usušit hadříkem. Kartáček na zuby je možné použít také spolu s jedlou sodou namíchanou s vodou. Ze třech dílů jedlé sody a jednoho dílu vody namícháme pastu, kterou šperky jemně očistíme. Důležité je pak šperky řádně opláchnout a nechat je uschnout.
Vždy před údržbou šperků dávejte pozor, aby nebyly šperky poškozené. Další manipulací by se mohly zničit ještě více. Nejlepší způsob, jak zabránit jejich opotřebení, je nosit je jen nezbytně dlouhou dobu. Na noc je vhodné šperky sundávat, nebude se na nich zbytečně usazovat tolik potu a jiných nečistot.
Také dezinfekční prostředky na ruce ničí matnost a povlak šperků. Proto je lepší si prstýnky před každým použitím dezinfekce sundávat. Šperky, které mají opravdovou hodnotu, třebaže citovou, je dobré nechat každý půl rok až rok čistit profesionálně a zajistit jim tak dlouhý život.