Ušetřete za zlatníka a vyčistěte si šperky za pár korun doma
adbz.cz » Hobby » Šperky jako nové: Zašlé stříbro i zlato vyčistí citrónová šťáva, prášek do pečiva či saponát se sodou

Šperky jako nové: Zašlé stříbro i zlato vyčistí citrónová šťáva, prášek do pečiva či saponát se sodou

Jestli vaše šperky vypadají jako po požáru, nezoufejte. Existuje hned několik možností domácího čištění zlata i stříbra. Vyzkoušejte citronovou šťávu či prášek do pečiva.

cisteni sperk sklenice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hlavně zlaté šperky potřebují pravidelné čištění, aby si zachovaly svou svěžest a skutečný lesk. Stále však mnoho majitelů takových klenotů neví, jak to udělat opravdu správně. Nevědomky takto svou sbírku kolikrát i ničí. Nejde přitom o nijak náročný úkol a nevyžaduje ani návštěvu profesionála. Můžete se totiž v klidu spolehnout na domácí postup i suroviny. Jakmile v tom získáte trochu praxi, bude to pro vás stejně přirozené jako každá jiná očistná metoda.

Domácí způsoby čištění zlata

Velmi dobře fungují následující kombinace: směs jedlé sody a saponátu na nádobí, samotná jedlá soda nebo prášek do pečiva, citronová šťáva nebo šťáva z cibule. Je možné využít také ocet, čpavek nebo denaturovaný líh. Ačkoli jste na to možná někde narazili, není vhodné čistit šperky zubní pastou, může je snadno zničit. Minimálně budou vypadat špinavé nebo získají jinou barvu.

Saponát a jedlá soda

Do šálku s teplou vodou nalijte přiměřené množství saponátu, pak přidejte půl lžičky jedlé sody. Důkladně promíchejte, aby se všechna soda dobře rozpustila. Do roztoku ponořte šperky a nechte ho asi 30 minut působit. Po uplynutí doby vyčistěte všechno zlato starým kartáčkem. Posledním krokem je omytí pod teplou vodou a osušení, ideálně bavlněným hadříkem.

zena nahrdelnik
Zdroj fotografie: Pixabay

Jedlá soda, prášek do pečiva

Na jednu lžíci teplé vody potřebujete lžíci sody nebo prášku do pečiva, aby vznikla hustá pasta, nikoli obvyklý roztok. Tu naneste na zlato a jemným hadříkem ho pomocí lehkých pohybů očistěte. Jakmile budete mít hotovo, opět všechno omyjte teplou vodou a otřete do sucha. Pozor na zbytky sody v různých záhybech a malých skulinkách, vše raději dvakrát zkontrolujte.

Čistění citronovou šťávou

Jak bylo řečeno, můžete ji nahradit octem, čpavkem, šťávou z cibule nebo denaturovaným lihem. Vybranou tekutinu naneste měkkým hadříkem přímo na zlato a očistěte. Pak opět opláchněte teplou vodou a ještě vytřete do sucha.

Pozor na tvrdé částice

Nepoužívejte přípravky s tvrdými částicemi, žádná abraziva. Jedlá soda je výjimka, protože je natolik jemná, že kovy nepoškrábe. Vyvarujte se ovšem i normálních nebo vlhčených ubrousků, ač to vypadá velmi příhodně. Budete-li zlato čistit v gumových rukavicích, volte nepudrované, jinak hrozí riziko opětovného ušpinění. Ideální variantou je ovšem průběžné čištění měkkým hadříkem po každém nošení, klidně tedy denně.

ruce prsteny
Zdroj fotografie: Pixabay

Denní čistění

Tím odstraníte kosmetické nečistoty, denní mastnotu, pot a organické zbytky. Právě jejich usazování po delší čas je totiž zárodkem pro vznik skutečně odolné špíny. Základním mechanickým prostředkem čištění budiž měkký zubní kartáček. Šperky odmočte ve vlažné vodě s trochou mýdla či jaru. Kartáčkem je pak jemně vyčistěte, opláchněte vlažnou vodou, osušte a nechte někde volně doschnout.

U zlata se vyhněte chloru, který dokáže trvale změnit jeho barvu. Hrozí to hlavně u slitin s menším množstvím karátů, které si můžete přivézt ze zahraničí. Ačkoli jde o poměrně tvrdé materiály, nenoste v jejich blízkosti například šperky z oceli, protože se mohou vzájemně odírat. Máte-li doma vícero šperků, může se vyplatit domácí ultrazvuková čističku. Je výborná hlavně pro řetízky, náramky, prsteny bez kamenů nebo s menším diamantem.