S plísní v koupelně si poradí čajovníkový olej. Stačí ho smíchat s vodou a nastříkat na postižená místa
Teplé a vlhké prostory v domácnosti jsou ideálním prostředím pro růst a šíření plísní. Zbavit se nevítaného hosta jednou pro vždy ale není vůbec jednoduché.
Přestože podrobujete domácnost pravidelnému úklidu, nevyhnete se tomu, že se někde objeví plíseň. Nejčastěji lemují nevzhledné černé linky sprchový kout, vanu, tmavé fleky najdete i v rozích pod oknem nebo ve spárách dlaždic. Vyčistit domov od plísně ale není hračka a zbavit se jí natrvalo je téměř nadlidský výkon. Ale jde to. Můžete použít speciální chemické prostředky nebo vsadit na ekologičtější lidové recepty.
Nevítaný host miluje teplo a vlhko
Ideálním prostředím pro růst a šíření plísní jsou tmavé, teplé a vlhké místnosti, takže nejčastěji se objevuje právě v koupelnách a kuchyních. Ve vhodných podmínkách plísně rostou velmi rychle; stačí jim třeba jen 24 hodin. Jejich spory se přenášejí vzduchem a vedou ke zhoršení respiračních onemocnění, astmatu i alergií. Jakmile se objeví, neměli byste to ignorovat ani podceňovat.
Nejlepším řešením je předejít tomu, aby měla plíseň vůbec šanci začít okupovat váš domov. Docílíte toho pravidelným úklidem a minimalizací vlhkosti, která růstu plísni svědčí. Přesto se ale může stát, že se objeví. Silné chemické prostředky z obchodů jsou vítaným pomocníkem, ale počítejte s tím, že se nevyhnete štiplavému a agresivnímu zápachu v domácnosti, který zejména lidé s dýchacími potížemi velmi špatně snášejí. Na šetrnější likvidaci se hodí babské rady.
S plísní zatočí čajovníkový olej
Existuje spousta lidových receptů, jejichž prostřednictvím se snadno černých skvrn v domácnosti můžete zbavit. Můžete vsadit například na peroxid vodíku, jedlou sodu, ocet, citron nebo esenciální oleje. Konkrétněji na Tea Tree Oil. Olej čajovníku australského je přírodní fungicid, jehož antiseptické vlastnosti jsou neocenitelné při léčbě popálenin, řezných ran, akné nebo aftech. Také ale dokonale ničí spory plísní.
Stačí, když si z něj snadno připravíte roztok, nastříkáte ho na problematická místa a necháte působit. Během pár dnů nenajdete po plísni ani stopy. K výrobě roztoku budete potřebovat:
- 2 čajové lžičky oleje
- 2 šálky vody
- hadřík
- láhev s rozprašovačem
Postup je jednoduchý. Nalijete do lahve s rozprašovačem Tea Tree Oil, přidáte vodu a pořádně protřepete, aby se tekutiny promíchaly. Pak roztok nastříkáte na postižená místa a necháte několik hodin působit. Čajovníkový olej je dost aromatický, takže můžete použít k ochraně dýchacích cest roušku. Nakonec plíseň velmi snadno setřete hadříkem.