Pokojovky chtějí brambory: Zkušení pěstitelé je používají hned na 3 způsoby, mají nedocenitelný efekt
Bramborové slupky považuje většina lidí za odpad, který po vaření vyhazuje. Neplýtvejte a vyrobte si z nich jednoduše cenné hnojivo pro pokojové rostliny.
Obsah
Určitě jste už zaslechli, že minerály a vitamíny, které se nacházejí v ovoci i zelenině, jsou nejvíce uchovány ve slupkách. Stejně tak u brambor. Ty je většina lidí zvyklá před vařením oloupat a slupky vyhodit do koše, v případě zahrádkářů na kompost. Bramborové slupky plné vitamínů a minerálů však můžete využít jako základ pro výrobu hnojiva pro pokojové rostliny. Ušetříte peníze za drahé kupované přípravky a květiny vás obdaří rychlým růstem a bohatým kvetením.
Bramborové slupky – cenný zdroj živin
Brambory jsou součástí snad každé spíže a málokterá kuchyně se bez nich obejde. Zužitkujte z nich úplně všechno a nakrmte kromě sebe i své pokojové rostliny. Až budete příště loupat brambory, slupky nevyhazujte, ale 30 až 45 minut je povařte, aby se uvolnilo potřebné množství draslíku, fosforu a hořčíku. Vodu poté sceďte a nechte vychladnout. Vyrobené hnojivo můžete skladovat dva týdny v ledničce. Květiny s ním zalévejte maximálně dvakrát za měsíc.
Sušené bramborové slupky jako hnojivo
Hnojivo v podobě bramborové vody již máte připravené, ale stále zůstávají slupky, ze kterých jste ho připravili. Myslíte, že už je na čase je vyhodit? Nikoliv, i povařené slupky najdou další uplatnění. Stále totiž obsahují dost velké množství živin, které v nich i po vaření zůstaly. Usušte je tedy a přidávejte čas od času do květináče. Sušené bramborové slupky v tomto případě poslouží jako dlouhodobější zdroj pomalu se uvolňujících minerálů.
Syrová brambora jako přírodní insekticid
V péči o rostliny se hodí nejen bramborové slupky, užitečná je celá hlíza. Pokud se u vás v létě v květináčích objeví chvostoskoci, malí broučci živící se odumřelými částmi rostlin, vyrukujte na ně s bramborou. Překrojte ji napůl a položte oříznutou plochu do zeminy. Bramboru nechte v květináči přes noc. Ráno uvidíte, kolik broučků se k lepkavému řezu přichytilo. Proveďte na bramboře nový řez a celý proces opakujte každý den tak dlouho, dokud chvostoskoci nezmizí.