Ukázal trik, jak udělat boty voděodolnými. V dešti ani sněhu se nemusí bát, že by do nich zateklo, a navíc jsou stále čisté
Voděodolná obuv znamená, že můžete bezpečně chodit v dešti i ve sněhu. Nemusí vám tudíž dělat starosti předpověď počasí, a navíc je tu několik zdravotních výhod.
Obsah
Vyhnete se puchýřům. Jakmile se naše kůže setká s vodou, změkne, a během chůze máte nad chodidlem menší kontrolu. To pak vede k velmi bolestivým puchýřům. Nebudete mít také studené nohy, nebo alespoň ne tak často a tak moc. S tím klesne i vaše náchylnost ke zdravotním problémům, především nachlazení. To jde totiž „od nohou“. Jakmile si je udržíte v suchu a teple, zbytek těla bude obecně v mnohem větším komfortu.
Dá se vůbec voděodolnosti dosáhnout?
Celkově vzato ano. Některá obuv už je tak vyrobena, jiná zase přizpůsobena přípravkům a postupům. Můžete toho ale dosáhnout i doma pomocí přírodních produktů nebo dalšího ošetření. Mezi nejlepší prostředky na odpuzení vody od obuvi patří včelí vosk, impregnační spreje nebo leštidlo na kožené boty.
Jak přesně postupovat s voskem
Dá se použít buď včelí vosk, nebo čirý vosk ze svíček. Ujistěte se ovšem, že se barva shoduje s vaší obuví. Vosk se používá na plátěné boty, protože se roztaví a spojí s tkaninou. Nejlepší výsledky vám zaručí tento postup:
- Boty vyčistěte a pečlivě osušte, tohle je důležitý krok.
- V malých dávkách zkuste vosk na svršek boty. Je to zkouška, zda nenechá stopy nebo botu naopak neodbarví.
- Pokud se nic takového neobjeví, naneste ho na celý svršek boty, aby vznikla tlustá vrstva. Dvakrát zkontrolujte, že jste pokryli opravdu celou plochu.
- Jakmile je rovnoměrně na obou botách, potřebujete zdroj tepla, kterým ho zatavíte do látky. Dá se použít i fén na nejvyšší výkon, je potřeba teplo směrovat. Foukejte s ním zblízka na botu, dokud se všechen vosk neroztaví a nespojí s látkou.
- Když bude hotovo, můžete provést test vlhkosti nalitím vody na látku. V případě problémů můžete opětovně ošetřit krizová místa, dokud nebude celá bota opravdu nepropustná.
Použití impregnačního spreje
- Tohle je skvělý nástroj pro boty z absorbující látky, jako je semiš nebo plátno. Spreje se používají také na větrové bundy a další kusy oblečení.
- Botu opět důkladně očistěte a osušte. Pak podržte sprej nejméně 10 centimetrů daleko a důkladně látku nastříkejte. Ujistěte se, že jste pokryli celý povrch, a to včetně švů. Nechte chvíli odstát a aplikujte ještě minimálně jednu vrstvu postřiku.
- Pak nechte boty uschnout na chladném a suchém místě. Minimálně 24 hodin je také držte stranou přímého slunečního svitu.
Dejte si pozor na větrání, impregnační spreje nejsou zrovna voňavé, můžete se nadýchat škodlivin. Protože nejde o trvalou ochranu, budete muset postup časem opakovat. Záleží to na míře vnějších vlivů a také frekvenci nošení. Nelze tedy poradit univerzálně platnou frekvenci.
Kombinace krému a spreje na kožené boty
Pokud máte opravdu kožené boty, s impregnacemi opatrně. Pečlivě je očistěte a osušte suchým hadříkem. Vyhněte se také agresivní chemii, která může kvalitní povrch naopak poškodit. Po očištění je nesušte na slunci, nechte jen odstát na chladnějším místě. Hadříkem nebo houbičkou aplikujte několik vrstev krému a čistým hadříkem následně odstraňte všechen přebytečný. Poté jemně nastříkejte impregnační sprej a dbejte pokynů výrobce.