Chytré způsoby, které pomohou ušetřit během topné sezóny
adbz.cz » Hobby » Nestojí ani korunu, zato ušetří tisíce na energiích: 5 chytrých fíglů, které se vyplatí aplikovat během topné sezóny

Nestojí ani korunu, zato ušetří tisíce na energiích: 5 chytrých fíglů, které se vyplatí aplikovat během topné sezóny

Velké zdražování nutí k úsporám, takže se sociální sítě začaly hemžit tipy, jak nezruinovat domácí rozpočet kvůli platbě za vytápění. Některé vám neušetří ani korunu. Naopak.

radiator penize
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

V době raketového růstu cen energií, potravin, služeb nebo pohonných hmot se hodí každá rada, která domácnostem pomůže ušetřit. S nástupem podzimu a začátkem topné sezóny se staly úspory v tomto segmentu horkým tématem. Náklady na vytápění domácnosti se sice dají snížit tím, že budete méně topit, ale nic se nemá přehánět. Na internetu koluje spousta zaručených rad, ale je dobré zjistit, zda ve skutečnosti nejsou pochybné.

1) Vypněte topení, když nejste doma

Úplné vypnutí vytápění není ideální. Je fakt, že pak radiátory neodebírají energii a šetříte. Problém ale nastává, když je potřebujete znovu spustit. Vytápění hodně ochlazených místností trvá dlouho a spotřebovává se při tom hodně energie. Topný systém musí pracovat naplno, což se projeví ve vyšších účtech. Když nejste doma, snižte teplotu klidně na minimum, ale nevypínejte topení úplně. Optimální teplota by měla být mezi 10 až 16 °C.

2) O stupeň méně nic neřeší

Jde o mýtus. Samozřejmě, že řeší. Pokud snížíte teplotu termostatu o pouhý jeden stupeň, pocitově rozdíl téměř nezaznamenáte. Všimnete si ho ale na vyúčtování. Na vytápění totiž díky minimálnímu snížení teploty můžete ušetřit zhruba 6 procent. Kvůli úsporám je dobré myslet i na to, že v některých částech domu nebo bytu můžete snížit teplotu bez obav. Třeba na chodbách, na schodišti nebo v ložnici.

radiator ventil termostat ruka
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Na maximum se pokoj rychleji vytopí

Pokud nastavíte teplotu na radiátoru na nejvyšší možnou hodnotu, neznamená to, že se místnost rychleji vytopí. Když máte pocit, že je v pokoji chladno, a chcete tam mít alespoň 20 °C, stačí nastavit knoflík termostatu na číslo 3. Přívod tepla do místnosti se zvýší a spotřeba, stejně jako účet, dramaticky nevyletí vzhůru.

4) Stejná teplota ve všech pokojích je ideál

Rozhodně to není ideální řešení. Mnohem výhodnější, což se projeví ve vyúčtování, je nastavit v každé místnosti jinou teplotu. V ložnici nebo na chodbě není potřeba udržovat tak vysokou teplotu jako například v obýváku nebo pracovně, kde trávíte hodně času. Optimální teplota pro ložnici je kolem 15 °C a stejně tak nepotřebujete na maximum vytápět kuchyň, kde vzniká teplo od vaření a pečení. V obývacím pokoji je vhodné mít teplotu kolem 20 °C a v koupelně by to mělo být mezi 22 až 24 °C.

5) Zatažené závěsy zadržují teplo

Dlouhé záclony, závěsy i žaluzie stejně jako třeba nábytek, jenž nějakým způsobem zakrývá radiátory, jsou špatně. Blokují totiž proudění tepla do místnosti. Mnohem lepším řešením je instalace krátkých rolet. Umožňují volnou cirkulaci vzduchu po místnosti a současně omezují příliv chladného vzduchu zvenčí. Platí to zejména o starších dřevěných oknech, která hůř těsní. Pokud máte plastová, nemusíte si s tím dělat větší starosti.