Na první pohled vypadá jako obyčejná stodola. Nikdo by ale neuhádl, co se skrývá uvnitř
Na zahradě si postavil malou chatku s jasnou vizí. Teď v ní tráví večery celá rodina, kamarádi a někdy i sousedé.
Obsah
Společné je pravděpodobně to, že chceme oblíbené věci sledovat v těch nejlepších možných podmínkách. Pro někoho je to notebook a ticho, někteří filmoví fandové se vydávají cestou soukromých kin a velkých projekčních pláten. Což je přesně případ téhle kůlny, která zvenku vypadá jako normální zahradní domek. Jeden by tu čekal maximálně rýče, lopaty a třeba opřené zahradní kolečko. Zdání ale klame a uvnitř se skrývá krásný prostor.
Kouzlo tkvící ve výzdobě
V případě svatostánku filmového nadšence je ústřední věc výzdoba. A tady je vidět, že majitel myslel doopravdy na všechno, včetně červených sedaček. Dost možná nejsou o nic horší než skutečná křesla, která v kině najdete. A do kterých se dá tak nádherně „zaplout“. S HD projektorem je pak zajištěn naprosto ideální obraz. Pro dotvoření perfektního dojmu jsou však kromě adekvátní techniky podstatné především detaily.
Co třeba stroj na sladkosti, kde si můžete nabírat z velkých průhledných krabic? Nebo filmové plakáty na nové i klasické kousky, které vás krásně navnadí na filmový zážitek. Při vstupu máte tedy opravdu pocit, že jste přišli do reálného kina. Aby toho nebylo málo, je tu ještě stropní osvětlení připomínající hvězdnou oblohu. Soubor detailů, které vytváří perfektní atmosféru, je tímto dokončen. Teď už se jen usadit a počkat, až film začne.
Když si chcete udělat vlastní kino
Pokud jste při pohledu na fotky zatoužili po stejném zařízení, máme pro vás dobrou zprávu. Můžete toho docílit také, když se budete držet několika pravidel. V první řadě se rozhodněte pro jeho celkový styl. Bude to skutečný kinosál s plátnem vpředu? Nebo jen upravený obývací pokoj s dostatečně velkou obrazovkou? Určete také směr, kterým se budou diváci dívat a jak budou tedy natočeni. Důležitá je také instalace doplňků.
Spojení a kabeláž, nebo kompletně bezdrátové?
Celé domácí kino se dá postavit výlučně s použitím bezdrátových zařízení. Nicméně bluetooth ani další nástroje pro krátký dosah nejsou vždycky spolehlivé. Zřízení s normálním drátem se tak může snadno ukázat jako mnohem spolehlivější než plné spolehnutí se na Wi-Fi.
Kontrola osvětlení
Plátna i jakékoli obrazovky se dají sledovat i v naprosto zatemněném prostoru. Pokud budete to samé sledovat ve dne, je jasnost v úrovni 2 500 lumenů považována za naprosté minimum. I na HDTV formát se dá dívat za plného světla. Mnoho domácích kin nicméně rozhodně ocení závěsy nebo další možnost zatemnění. Nemusíte je použít vždycky, ale pro případ potřeby je dobré mít něco takového po ruce.
Pořádný zvuk
Zvukové izolace na stěnách celkem spolehlivě zaručí, že se nic nebude ztrácet ani tříštit. Kromě vynikajícího filmového zážitku také zaručíte, že vaše zábava nepřesáhne prostor samotného kina.
Kdy takovou věc postavit?
Projekt tohoto rozsahu a technologické náročnosti chce výrazné plánování. Myslete na něj tedy při samotné stavbě domu nebo během rozsáhlých rekonstrukcí. Jde totiž o kompletní úpravu konkrétní místnosti, kterou nelze úplně oddělit od zbytku domu. Nebo svému koníčku postavte samostatný příbytek jako ve zmíněném případě. A samozřejmě se poraďte s inženýrem a dalšími odborníky, nepouštějte se do všeho sami a po hlavě.