Dejte si pozor na nejjedovatější houbu v ČR | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Lékaři bijí na poplach: Nejjedovatější houba v ČR byla donedávna považována za jedlou. Otrava se projeví až po 3 týdnech

Lékaři bijí na poplach: Nejjedovatější houba v ČR byla donedávna považována za jedlou. Otrava se projeví až po 3 týdnech

Sbírání hub je příjemná činnost, u které se hezky projdete, odpočinete si, a když se zadaří, přinesete domů i pár úlovků. V tom co sbíráte ale musíte být extrémně opatrní.

pavucinec plysovy v lese
Zdroj fotografie: Holger Krisp / Creative Commonst / CC BY

Houbaření je opravdový relax. Dokonce i když nic nenajdete, máte zaručený kvalitní čas strávený v lese, kdy si můžete vyčistit hlavu od každodenních starostí a povinností. I když se hledání hnědých kloboučků občas může proměnit v soutěžní disciplínu s konečným porovnáváním, kdo má větší úlovek. Každý houbař by měl být vybaven základními znalostmi, jak poznat jedlou houbu a sbírat jenom ty, které dokáže poznat. Především by měl vědět, které houby zaručeně nesbírat, přestože se tváří jedle.

Dejte si pozor na pavučinec plyšový

Tento chutně vypadající druh houby je ve starých atlasech uváděn mezi jedlými houbami. Od roku 1958 je však považován za smrtelně jedovatý. Dlouho tato skutečnost nebyla zcela jasná, protože otrava způsobená pavučincem plyšovým má dlouhou inkubační dobu. První příznaky se mohou projevit v řádech několika dnů, dokonce až týdnů po požití této houby.  

Jak jej poznat

Na tuto houbu můžete narazit v listnatých lesích. Má oranžově hnědý až tmavě hnědý klobouk o velikosti 3–8 cm. Tvar klobouku může být nepravidelný s vyčnívajícím hrbolem uprostřed. Povrch klobouku je sametově plstnatý nebo šupinkový. Lupeny ze spodní strany klobouku mají v mládí šafránově žlutou barvu, později se zbarvují do rezavé až hnědooranžové barvy. V Česku se vyskytují zřídka. Narazit na ně můžete spíš v severním Německu nebo Polsku.

pavucinec plysovy spodni strana
Zdroj fotografie: James Lindsey / Creative Commons / CC BY-SA

Příznaky otravy

Že je ve vašem těle něco špatně můžete vypozorovat až v následujících dnech. Nejdříve zpravidla za dva dny, nejdéle za tři týdny. Často je tato otrava zaměňována za nespecifikované selhání ledvin. Ty jsou totiž napadeny těžko rozložitelnými toxiny. Často jsou prvními příznaky otravy touto houbou běžné poruchy trávení jako průjem a zvracení. Následuje porucha močení, až nakonec dojde k selhání ledvin.

Důsledkem této otravy je v lepším případě nutnost pravidelné dialýzy, v horším případě transplantace ledvin a v nejhorším případě smrt. Proto opravdu vždy sbírejte jen houby, které znáte a víte, že vám neublíží. Po sběru všechny houby překontrolujte a vyřaďte, co se vám nebude zdát dobré.

Inspirace jak nejlépe usušit houby