Fatální chyby, kterých se při mražení potravin dopouští každá 2. hospodyňka. Typickou neznalostí se připravují o tisíce
Představa mnoha lidí je hodit potravinu do mrazáku a nic dalšího už neřešit. Tento způsob dlouhodobého skladování má ovšem některá pravidla, která je třeba dodržet.
Obsah
Domácí mrazák je doslova kouzelné místo, ze kterého lze s trochou nadsázky kdykoli získat záchranu před vyhladověním. A to ani nemluvíme o tom, že kostky ledu či zásoby zmrzliny jsou zárukou osobní spokojenosti. Nemusíte být kdovíjaký odborník, abyste tento prostor správně využili a taky se o něj dobře postarali. Dle Apartment Therapy je ale v oboustranném zájmu – vás i mrazáku – vyvarovat se některých rozšířených chyb.
Mrazák, který tolik nechladí
Vždycky se ujistěte, že váš mrazák běží na dostatečně nízkou teplotu. Tomuto stavu brání také časté otvírání dvířek, případně dlouhodobé otevření. Kdykoli tedy jdete do mrazáku, pečlivě si rozmyslete předem, co chcete dát dovnitř nebo vyjmout ven. Chcete jen mraženou zeleninu a dovnitř dát chleba? Fajn, rychle otevřete, proveďte a zase zavřete.
Uvnitř je toho příliš hodně, nebo naopak málo
Máte-li uvnitř málo věcí, musí se stroj více namáhat, aby je všechny udržel při nízké teplotě. Když je jich naopak hodně, ledový vzduch nemůže správně cirkulovat, takže může dojít k přetížení kondenzátoru. Snažte se tedy dosáhnout zlaté střední cesty.
Jídlo, které je špatně zabalené
Jestli balíte zbytky jídla do vzduchotěsných plastových sáčků, jdete na to rozhodně správně. Teď už si dejte pozor jen na dvě věci. Uvnitř nesmí zůstat volný vzduch, potraviny však zároveň potřebují trochu prostoru, protože mrazem dojde k jejich lehkému zvětšení. Je to stejné jako u piva – pokud ho dáte zmrazit ve skle, lahev exploduje.
Mrazení ovoce
Chcete začít ráno lahodným čerstvým smoothie? Zmrazte si ovoce předem. Potravinová expertka také radí dát ho na tác a zabalit do plastového sáčku. Pak se vám totiž jednotlivé kusy neslepí dohromady a nevytvoří jednu hroudu ledu.
Otálení až do poslední chvíle
Máte-li v plánu jídlo zmrazit, nečekejte, až dosáhne na hranici poživatelnosti. Mleté maso můžete zmrazit hned poté, co si ho přinesete z obchodu. Tedy v případě, že nemáte v úmyslu dělat z něj ihned večeři.
Jídlo bez označení
O každé věci v mrazáku potřebujete na první pohled vědět, o co se jedná. Nejlépe i kdy se tam dostala. S dalšími dny nebo týdny se totiž vaše vzpomínky nevyhnutelně zamlží. Časem tak nebudete mít ani tušení, co je tu jen týden a co déle jak měsíc. Případně co je uvnitř krabiček nebo sáčků. Na označování tedy nešetřete, ušetříte si tak mnoho komplikací.
Nenechávejte zmrzlinu u dveří
Přední část mrazáku – tedy i dvířka – jsou ta nejteplejší oblast. Proto sem dávejte například ořechy, ale nikdy ne zmrzlinu. Ta by se jen lehce rozpustila a získala hodně zvláštní texturu.
Nemrazíte ořechy či semínka
Ořechy nebo semínka mají své místo v mrazáku také. Důvodem tohoto uskladnění je, že kvůli obsahu olejů mohou při pokojových teplotách zkysnout.
Co do mrazáku nepatří?
Nikdy nedávejte zmrazit teplé či horké věci ani čerstvě uvařená jídla. Ta nechte vždycky ochladnout na pokojovou teplotu, pak je zmrazte. Obecně však lze do mrazáku dát všechno od ovoce a zeleniny přes maso až po dezerty. Mimochodem pozor na jídla s bramborami. Z brambor může snadno vzniknout podivná hmota bez chuti a tvaru, která zlikviduje celý jídelní zážitek.