Triky, jak se navždy zbavit plísně na stěnách. Fungují i na místech, která jsou k tomu hodně náchylná
Pokud se ve vaší domácnosti objeví plíseň, příčinou je obvykle zvýšená vlhkost vzduchu. Naštěstí se s tímto problémem dá úspěšně bojovat.
Plíseň na stěnách je častým problémem v domácnostech, naštěstí ovšem existují jednoduché postupy, jak ji identifikovat a zároveň zabránit jejímu opakovanému vzniku. Setkat se s ní můžete zejména v koupelně nebo v ložnici, což jsou místnosti, které bývají typicky nejvíce vlhké. Proto je také důležité, abyste ji řešili včas, neboť vypouští do vzduchu různé alergeny a toxiny, které při vdechování mohou mít závažné dopady na vaše zdraví.
Nejčastější příčiny plísní v domácnosti
Jednou z hlavních příčin vzniku plísní v kuchyních, koupelnách a ložnicích je neustálá vlhkost. Pokud jste si všimli, že se objevila na vašich stěnách, měli byste zkontrolovat okna, strop, podlahu, oblečení, ale také rostliny, které mohou být velmi náchylné k jejímu růstu.
Málokdo to ví, ale pokojové rostliny mohou být domovem mnoha nevítaných hostů. Plísně mají totiž rády vlhkost a organické látky, které jsou charakteristické pro pravidelně zavlažované rostliny. Mohou se proto vyskytovat nejen v zemině, ale často také na listech. Při každém zalévání se proto vyplatí věnovat pozornost tomu, zda se na nich neobjevují známky plísně. V případě, že je houba přítomna, měli byste rostlinu seříznout co nejblíže půdě, tu nechat trochu vyschnout a ošetřit ji různými antimykotiky.
Prevence růstu plísní
Klíčem k zabránění vzniku plísní v domácnosti je především správné větrání. To byste měli zařadit do vaší každodenní rutiny – například můžete každé ráno na několik minut otevřít okna a nechat do domu proudit čerstvý vzduch. Dále vám s udržením optimální vlhkosti vzduchu pomůže také účinný odvlhčovač nebo klimatizace. Pozor byste si měli dávat i v případě, pokud je ve vaší místnosti koberec, ve kterém se mohou plísně snadno hromadit, přitom však nejsou nijak zřetelné.
Proto byste neměli zapomínat ani na pravidelné čištění koberců, neboť tímto způsobem můžete předejít šíření plísní. Dále je důležité brát ohledy na správnou cirkulaci vzduchu, která je pro boj s plísněmi velmi důležitá. To znamená, že byste měli udržovat mezery mezi nábytkem a stěnami – díky tomu zabráníte hromadění vlhkosti v těchto místech. Dobré je pak pravidelně čistit povrchy a utírat prach, neboť ten mají plísně také velmi rády.
Jak odstranit plíseň ze skříně
Šatní skříň je jedním z nejnáchylnějších míst ke vzniku plísně, protože bývá jen zřídkakdy větraná. Zvláště nebezpečné pak je, když se plíseň rozšíří na vaše oblečení, protože v takovém případě přichází do přímého kontaktu s vaší pokožkou a může způsobovat podráždění kůže a vážné alergie. Abyste tomuto problému předešli, je vhodné vkládat do skříně pouze suché prádlo, nikoliv vlhké po vyprání.
Pozornost se vyplatí věnovat také skladování sezónního oblečení. Úložné krabice nebo tašky ne vždy umožňují větrání oblečení, takže stačí trocha vlhkosti a v lyžařském oblečení může vzniknout plesnivý ráj. Abyste předešli problému, můžete do krabice vložit sáček s levandulí a alespoň jednou měsíčně zkontrolovat, zda váš šatník neplesniví (nevynechejte kontrolu stěn za oblečením, stropu a koberce).