Srpen je ideální čas pro další výsadbu – od okrasných rostlin až po jahody. Vytáhněte se před sousedy znalostmi profesionálů
Pokud se na vašich záhoncích začaly objevovat kusy smutných míst, které zejí prázdnotou, využijte je. Srpen poskytuje čas pro další výsadbu.
Obsah
V srpnu vrcholí léto a přichází největší sklizeň. Nadešel čas posbírat plody těžké celoroční práce. Volné místo na záhoncích však můžete vyplnit a připravit se na další úrodu, nebo se těšit z dalších rozkvetlých květin. Srpen nabízí skvělou příležitost k další výsadbě. Rostlinky vysázené v srpnu jsou dost náročné na péči, především kvůli nevyzpytatelnému počasí, které může být teplé a suché, či se naopak rychle překlopí do podzimního. Zvažte tedy, co je pro vaši zahrádku nejlepší.
Výsadba okrasných rostlin v srpnu
Pokud se chcete pustit do výsadby okrasných rostlin v srpnu, můžete narazit. Lepší je počkat na pozdní podzim těsně před zimou. Existují však výjimky.
- Časně kvetoucí a menší druhy cibulovin – ladoňka, krokus, modřenec, narcisy, lilie, ladonička. Vysaďte je v první polovině srpna.
- Ve druhé třetině měsíce můžete na záhon vysadit sazenice dvouletých rostlin fialek, sedmikrásek, slézu a náprstníku.
- Pokud je srpen přívětivý, můžete vysázet nové rostliny – kosatce, pivoňky, floxy, petrklíče, denivky, olověnec a další trvalky. Můžete začít s výsadbou růží, jehličnanů a dalších okrasných keřů. Též je čas vysadit révu a zimolez.
- S výsadbou stromů a velkých keřů není kam spěchat. Čas navíc můžete věnovat přípravě výsadbových jamek a nové stromky nebo keře zasadit v září či říjnu.
Jahody a bobuloviny
Oblíbené jahody jsou v srpnu náročné na pozornost. Vyplatí se, pokud ořežete pozdní odrůdy, přesadíte rostliny do nových záhonů a omladíte sbírku. Jestliže se vám toto podaří v srpnu, rostlinky stihnou spolehlivě do prvního mrazu zakořenit. Vy se tak budete příští sezónu těšit bohaté úrodě.
Nezapomeňte se věnovat také rybízu, jostě, angreštu a dalším bobulovinám. Srpen přináší mnoho možností, jak využít volný čas k péči o zahradu. Můžete zasadit nové odrůdy, řezat rostliny a nejlépe zaštípnout vrcholky větviček, aby lépe dozrávaly výhonky.
Zelené hnojivo pro zahradu
Dobu před podzimním výsevem můžete využít tak, že vysadíte rostliny vhodné pro zelené hnojení. Před příchodem zimy budou mít dostatek času vyrůst, a tak zlepšit kvalitu vaší půdy. Budete ji mít perfektně připravenou na jarní výsadbu. V srpnu můžete tímto osivem zasypat jakoukoliv volnou plochu.
Ať už se rozhodnete v srpnu vysadit cokoliv, měli byste přesně dodržovat tyto postupy. Rostlinky by neměly být vysázeny příliš nahusto a s jejich přesazováním byste neměli otálet, protože s přicházejícím podzimem se každý den počítá. Snažte se půdu příliš neudusávat, ale mít všechna semínka pečlivě zakrytá.
Vhodné je i mulčování
V zeleninových i okrasných záhoncích je důležité ochránit mladé rostlinky před horkem a zajistit kořínkům kyprou půdu. Můžete si pomoct mulčem. Bez něho se budete potýkat s krustou zaschlé zeminy i plevelem. Výjimkou jsou cibuloviny, které takovou péči nepotřebují.
Dejte pozor i na zálivku
Neopomenutelný a opravdu důležitý požadavek rostlin je zalévání. Zejména, pokud je konec léta suchý, rostliny nebudou moci pořádně zakořenit a nezačnou růst. Zalévejte vydatně, ale ne často. Je třeba, aby se voda dostala až ke kořínkům, které potřebují všechny živiny pro zdravý vývoj. Na druhou stranu to nesmíte přehánět, abyste kořínky ve vodě neutopili a nakonec vám neuhnily.