Pokojovky, které jsou pro zvířata extrémně nebezpečné a všichni je máme doma. Nezabijte svého mazlíčka hloupou nevědomostí
Pokojové rostliny vytvářejí v domácnosti příjemnou atmosféru. Jsou zajímavým doplňkem každé místnosti. Pozor je ale třeba si dávat na jedovaté druhy, které mohou ublížit zvířatům.
Pokud doma chováte domácí mazlíčky, jakou jsou psi nebo kočky, musíte jim své bydlení vhodně přizpůsobit. Každé zvíře musí mít svůj vlastní pelech, neustálý přístup k vodě a dobré je i postarat se o jeho zábavu. Tou by rozhodně nemělo být okusování pokojových rostlin, zvláště ne těch, jež jsou jedovaté. Které druhy pokojovek byste raději domů neměli pořizovat?
Aloe vera a tlustice
Sukulenty jsou oblíbenými pokojovkami, protože jsou nenáročné na péči, zejména na zalévání. Může si je tedy pořídit i ten, kdo je často z domu pryč na více dní. Aloe vera a tlustice patří k nejpopulárnějším sukulentům, když nepočítáme kaktusy. Tyto dvě rostliny jsou ale zároveň pro zvířata jedovaté. Při konzumaci by jim mohly způsobit zvracení a trávicí potíže. Je proto vhodné pěstovat tyto pokojovky tak, aby k nim zvíře nemělo volný přístup.
Filodendron a diefenbachie
Obě rostliny jsou příbuzné a obě obsahují krystaly šťavelanu vápenatého. Ten po konzumaci rostliny způsobuje podráždění dutiny ústní a trávicího traktu. Dostavit se může slinění, zánětlivé opuchnutí sliznic, zvracení nebo několikadenní ztráta chuti k jídlu. V lehčích případech není zásah veterináře nutný. Ve vážných případech je nutné podávat protizánětlivé léky.
Toulitky a toulcovky
Podobně jako filodendron a diefenbachie mají toxické účinky také toulitky a toulcovky. Tyto nádherné rostliny se zajímavými květy bývají okrasou domácností. Vyjímají se na okenních parapetech. Jenže když se do nich pustí zvíře, způsobí mu zažívací potíže. Oplatí se proto svého zvířecího kamaráda hlídat a nedat mu příležitost, aby se do konzumace těchto rostlin pustil.
Tchynin jazyk
Kupodivu jedovatý je i tchynin jazyk. Jeho krásně dozelena zbarvené listy mohou některá zvířata považovat za lahůdku. Bohužel jim způsobí průjem, zvracení, nadměrné slinění, bolesti a nevolnosti. V případě těžšího průběhu otravy je vhodné navštívit veterináře, který stav zvířete zhodnotí a doporučí léčbu.
Kdy jste se naposledy setkali u svých domácích mazlíčků s otravou pokojovými rostlinami?