Cibule velké jako pěst: Zkušení zahrádkáři vědí, jak je vypěstovat s pomocí zázračného životabudiče
Na velikosti prý nezáleží, ale pokud jde o cibuli, dá se s tím polemizovat. Většina pěstitelů je nadšená, když sklízí bohatou úrodu krásných, velkých a šťavnatých cibulí.
Obsah
Nad velikostí cibulí, které se prodávají v supermarketech, žasne každý zahrádkář. Při pohledu na svou úrodu malých hlaviček i tak trochu závidí. Existuje několik způsobů, jak vypěstovat cibule velké jako pěst. Stačí, když dodržíte několik pravidel. To nejzákladnější je výběr odrůdy a také správná doba, kdy ji vysadíte nebo začnete pěstovat ze semene. Pak stačí už jenom správná péče a podpora rostlin zázračným životabudičem podle receptu zkušených zahrádkářů.
Jak správně hnojit cibuli
Cibule je tak trochu rozmarná. Její pěstování není jednoduché, protože je náchylná k řadě nemocí a často velké a pevné cibule prostě nevyrostou. Podle některých zahrádkářů její velikost určuje počet listů, které rostlina vyprodukuje. A čím dříve se zasadí, tím větší cibule vyroste. Potřebuje ale také kvalitní péči i přísun živin. V červenci je nezbytné dodat cibuli fosfor, draslík a vápník.
Hnojivo můžete pořídit v obchodech, ale lepším způsobem je vyrobit si vlastní přípravek, který používají zkušení pěstitelé. Budete k tomu potřebovat potřebovat:
- 2 kg vápnitého dolomitu
- 2 kg dřevěného popela
- 1 kg granulovaného hnoje
- 200 g monofosfátu draselného
Ingredience dobře promíchejte, přisypte do půdy k cibulím a pak pořádně zalijte vodou.
Odměnou bude velká a šťavnatá cibule
Podomácku vyrobeným hnojivem podpořte cibuli asi dva týdny poté, co se objevily na rostlině první listy. Opakujte ho po zhruba 30 dnech. Ovšem nouzově lze toto hnojení použít i nyní. A až dojde na sklizeň, budete překvapení z bohatosti úrody i velikosti cibulí. Jakmile takto vyživenou zeleninu použijete v kuchyni, přijde poslední odměna. Jistě oceníte, že cibule budou výrazně chutnější, šťavnatější i štiplavější.
Lidový receptů na zázračná hnojiva, která podpoří růst této velmi oblíbené zeleniny, je ale mnohem víc. Například můžete cibule pohnojit roztokem, který vyrobíte z 10 litrů teplé vody, do které přidáte 30 gramů chloridu draselného a 60 gramů superfosfátu. Organický elixír zase vytvoříte, když vmícháte 500 gramů hnoje do 2 litrů vody. Po 24 hodinách roztok zředíte v 5 litrech vody a vlijete ho k rostlinám.
Zkuste pampelišky, kopřivy i droždí
Z kategorie hnojiv, které používaly už naše babičky, je i nálev z kopřiv a pampelišek. Zhruba kilogram bylin zalijete 3 litry vody a necháte 24 hodin louhovat. Pak roztok přecedíte a rozředíte v 5 litrech vody. Pohnojit cibule můžete také oblíbenými kvasnicemi. Ve 3 litrech vody rozpusťte 200 gramů droždí a 2 lžíce cukru. Nechte několik hodin odstát a nakonec rozřeďte vodou v poměru 1:2 a můžete hnojit.
Jaké triky používáte při pěstování cibule?