Veterinář se podělil o tipy, jak zaručeně prodloužit život domácího mazlíčka. Může jít o několik let
Pokud se rozhodnete pořídit si domů jakékoli zvíře, ujistěte se v první řadě, že na něj budete mít dost času. Je totiž úplně jedno, jaký druh to bude, vždycky bude vyžadovat vaši péči.
Obsah
Domácí mazlíček v podobě psa nebo kočky je dnes už téměř v každé domácnosti. A tam, kde není, o něm kolikrát uvažují. Poměrně často je to touha malých dětí, což je krásné, zároveň však velmi zrádné. Děti sice chtějí huňatou předoucí kočku nebo štěně, neuvědomují si však často všechny stránky věci. I proto končí mnoho zvířat v útulcích, zejména po Vánocích. Když úvodní nadšení opadne, je péče o nového člena rodiny postupně zanedbána.
Mladé, staré, čistokrevné, kříženec
Mladé zvíře bude potřeba učit chování a pořádně ho socializovat, na druhou stranu staré zvíře z útulku s vámi pravděpodobně nestráví tolik času. Pokud chcete chlupatého společníka jen na mazlení, je lepší porozhlédnout se po štěněti či kotěti, které není čistokrevné. Vyhnete se tak zbytečně velké ceně a mnohdy i zdravotním komplikacím způsobeným přílišným šlechtěním.
Co nejvíce informací
Poptejte se na minulost, rodiče zvířete a dosavadní průběh chovu včetně zdravotních problémů. U zvířete z útulku zjistíte rozhodně méně, ale problémy konkrétních plemen jsou známé. Zajímejte se hlavně o povahu, to je klíčové, pokud má jít o mazlíčka pro děti.
Pozor na příliš mladá mláďata
V nelegálních množírnách jsou k prodeji koťata a štěňata i ve věku 1 měsíc. Do 3 měsíců se o zvíře má starat jeho matka, berte tedy jen starší zvířata.
Pravidelné očkování a odčervení
I když tráví zvíře skoro všechen čas doma, může se přesto setkat s různými mikroby donesenými zvenku. Očkování je naprostý základ a po adopci si zkontrolujte veškerou dokumentaci. Nejlépe v tomto ohledu poradí veterinář, úvodní prohlídka je obecně velmi důležitá. Ideální je najednou provést i odčervení. Pro psy pobíhající venku jednou za 3 měsíce, pro zvířata chovaná uvnitř 1krát za rok.
Domácí ochranné sítě
Bydlíte-li v bytě ve vyšších patrech a plánujete-li si opatřit kočku, dejte na okna ochranné sítě. Kočky lákají venkovní zvuky a vůně, takže chtějí zjistit, co se kde děje. I na parapetu stačí jeden nešikovný krok a tragédie může být na světě. Mimochodem nechávat okna v poloze horní ventilace je v případě soužití s kočkami nebezpečné, snadno se jim v tomto místě zachytí hlava. Nikdy si neříkejte, že „tam se přece kočka nedostane nebo nevejde“.
Správné stravování
Adekvátní výživa zvířete se odvíjí od věku a zdravotního stavu. Paradoxně mohou kočkám velmi chutnat konzervy pro psy a naopak. Nenechte se také zlákat cenami – nejdražší nemusí být nutně nejlepší, ovšem nejlevnější strava pořízená v supermarketu opravdu neoplývá velkou kvalitou. Nikdy nekrmte mazlíčka vlastním jídlem, vy také nejíte jeho konzervy.
Kastrování zvířete
Sterilizace zvířete je obecně velmi doporučená, protože přináší značnou úlevu jak jemu, tak vám. Kocouři se tolik netoulají, psi méně značkují, feny jsou lépe chráněny před zánětem dělohy. Taky nemusíte neustále vyvěšovat inzeráty, že „rozdáváte štěňata“.
Přijetí sirotka do rodiny
Kolikrát si můžete všimnout zatoulaného zvířete, které si k vám najde cestu i opakovaně. Pokud nenajdete majitele a rozhodnete se dát zvířeti domov, vezměte ho k veterináři. Určí věk a váhu, případně nutnost léčby a další okolnosti. Vyšetření krve a moči prozradí celkovou anamnézu a tato prevence vyjde vždycky levněji než případná pozdější léčba.
Problémy se samy většinou nespraví
Chová-li se mazlíček podivně, nežere nebo pořád jen spí, je na místě návštěva veterináře. Konzultace může proběhnout i telefonicky nebo online, ale čas může být zcela rozhodující.
Kolik zvířat už jste doma měli?